Türk Boğazlarında gemi trafik hizmetleri-tbgth kullanımının etkin faydalarının incelenmesi
Investigation about benefits of effective using vessel traffic system-vts at the Turkish Straits
- Tez No: 446445
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ALKAN, PROF. DR. OSMAN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Ulaşım, Marine Science, Marine, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Üç tarafı denizler ile çevrilmiş olan, Asya ile Avrupa kıtaları arasında köprü görevi yapan Türk Boğazlarının kontrolüne sahip ülkemizde, denizciliğin gelişimini yakından takip etmek, bu gelişime katkıda bulunmak için artan bir çaba vardır. İnsan hayatı, seyir emniyeti ve doğal yaşamı olumsuz etkilemeyi önlemenin birinci planda tutulması prensibiyle yüzer unsurlar için sağlıklı ve güvenilir verilerle etki sahalarının kontrol altına alınması çabaları artırılmalı ve seyir emniyeti sağlayan her türlü seyir yardımcısı ile birlikte teknolojiye paralel bir gelişim içerisinde kullanıcılara sunulmalıdır. Çalışmada, yüksek teknoloji ürünleri ve seyir yardımcılarından meydana gelmiş Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri detaylı incelenmiş ve mevcut hizmetin daha da iyileştirilmesi için öneriler ve yorumlar da bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Turkey is in good position that three sides cover by water also being a bridge with asian and europe continents, so it needs to be try for keep up with developing about sea technology and control the Turkish Straits. Human life, navagational safety and protect of the natural life are being main principles of produce healty and assurance datas for all floating components about increase control to impact areas with all naval aids and serve to the all users in collateral concept. In the project, The Vessel Traffic Station at the Turkish Straits which have occured high technological products and navigational aids, have examined, suggestion and comments have been made for further improvement of existing services