Türkiye'deki bazı Xysticus (Araneae: Thomisidae) türlerinin genital morfolojisi
The genital morphology of some Xysticus (Araneae: Thomisidae) species in Turkey
- Tez No: 446577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yayılış gösteren Xysticus C. L. Koch, 1835 cinsine ait türlerin, erkek bireylerindeki palpal karakterlerin genital morfolojileri üzerine yapılmıştır. Ülkemizden tespit edilmiş olan 46 tür, Xysticus cristatus grup (19 tür), Xysticus robustus grup (13 tür) ve Xysticus sabulosus grup (14 tür) olmak üzere 3 tür grubu altında sınıflandırılmıştır. Ayrıca, bu 46 Xysticus türünden, Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi'nde (OHUAM) bulunan 23 türün erkek genital organlarının yeniden çizimleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'de yayılış gösteren Xysticus cinsine ait 46 türün, %41'i X. cristatus grup, %31'i X. sabulosus grup, %28'i ise X. robustus grup içerisinde; OHUAM' da bulunan 23 türün, %35'i X. cristatus grup, %35'i X. sabulosus grup, %30'u ise X. robustus grup içerisinde yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done about the genital morphologies of the palpal characters in which the male individuals of the species belonging to the Xysticus C.L. Koch,1835 genus which distributed in Turkey. The forty-six species in Turkey have been classified as three species groups; the Xysticus cristatus group (19 species),the Xysticus robustus group (13 species) and the Xysticus sabulosus group (14 species). Also, the morphologic structures of the male genital organs of the twenty-three species in which Ömer Halisdemir University Arachnology Museum (OHUAM) among these forty-six Xysticus species were redrawn. This study shows that the 41% of the forty-six species belonging to the Xysticus C.L. Koch,1835 genus which distributed in Turkey is located in the X. cristatus group, the 31% of it is in the X. sabulosus group and the 28% of it is in the X. robustus group;the 35% of the twenty-three species in OHUAM is located in X. cristatus group,the 35% of it is in X. sabulosus group and the 30% of it is in X. robustus group.