Sarıçam odununun önemli mekanik özelliklerinin mikro-mekanik yöntemlerle belirlenmesi ve standart test sonuçları ile karşılaştırılması
Determination of micro-mechanical properties of scots pine wood and relationship with the value of standard dimensions samples
- Tez No: 446980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BÜYÜKSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı mikro boyutlu Sarıçam odununun bazı mekanik özelliklerinin belirlenmesi ve mikro ve standart boyutlu örnekler arasındaki ilişkilerin ortaya konulmasıdır. Deneme ağaçları Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. Düzgün gövdeli 8 ağaç deneme ağacı olarak seçilmiştir. Her ağacın 0,30 m yüksekliğinden 3 m uzunluğunda tomruklar alınmış ve bu tomruklardan öz ortada olacak şekilde 6 cm kalınlığında keresteler alınmıştır. Mikro ve standart boyutlu test örnekleri bu kerestelerden hazırlanmıştır. Mikro ve standart boyutlardaki örnekler kullanılarak eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel çekme direnci ve basınç direnci değerleri tespit edilmiştir. Sarıçam odununda, standart ve mikro boyutlu örneklerde sırasıyla; eğilme direnci 72,8 N/mm2 ve 62,4 N/mm2, eğilmede elastikiyet modülü 9917,3 N/mm2 ve 2883,9 N/mm2, çekme direnci 76,9 N/mm2 ve 91,5 N/mm2 ve basınç direnci 43,8 N/mm2 ve 36,3 N/mm2 olarak bulunmuştur. Sonuçlar mikro boyutlu örneklerde eğilme direnci, elastikiyet modülü ve basınç direncinin daha düşük olduğunu, çekme direncinin ise standart boyutlu örneklerde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Örnek boyutu- bireysel ağaç etkileşiminin çekme direnci üzerine etkisi hariç, örnek boyutu, bireysel ağaç ve örnek boyutu- bireysel ağaç etkileşiminin mekanik özellikler üzerine etkisinin istatistiki olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Regresyon analizi, standart ve mikro boyutlu örneklerin mekanik özellikleri arasında pozitif doğrusal ilişki olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the some mechanical properties of micro-size Scots pine (Pinus sylvestris L.) wood and investigate the correlation between micro- and standard-size specimens. Sample trees were harvested from the Bolu Forest Enterprises in the northwestern part of Turkey. Eight trees having straight stems were selected as sample trees. Logs of 3 m in length were cut from each tree at a height of 0.30 m, and 6 cm-thick planks including the central pith were then cut from these logs. The micro- and standard-size test specimens were prepared from these planks. Bending strength, modulus of elasticity in bending, compression strength and tensile strength were determined using micro- and standard-size test specimens. In the standard- and micro-size Scots pine wood specimens, bending strengths were evaluated as 72.8 MPa and 62.4 MPa, modulus of elasticity in bending as 9917.3 MPa and 2883.9 MPa, tensile strengths as 76.9 MPa and 91.5 MPa and compression strengths as 43.8 MPa and 36.3 MPa, respectively. The results showed that the bending strength, modulus of elasticity and compression strength of the micro-size specimens were lower compared to the standard-size specimens, while the tensile strength was higher in the micro-size specimens. With the exception of the effect of specimen size and individual tree interaction on tensile strength, statistically significant effects were found for specimen size, individual trees and the interactions of the size and trees on the measured mechanical properties. Furthermore, regression analyses indicated a positive linear regression between the measured mechanical properties of micro- and standard-size specimens.