Semantic place prediction from mobile phone data
Akıllı telefon verisi kullanarak anlamsal yer belirleme
- Tez No: 447109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DURMAZ İNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
: Semantik yer tahmin problemi yerlere, okul, ev, ofis olarak semantik isimler verme sürecidir. Yerelleştirme sorunu olan bir yerin koordinatlarını tahmin edilmesinden farklıdır, amaç anlamsal olarak konumu karakterize etmektir. Bir yerin GPS koordinatları sorunun çözümünde kullanılabilir olsa da, istenen konumdaki kullanıcıların telefon kullanım alışkanlıkları da kullanılmış olur. Bu tezde, bir ay süreyle Galatasaray Üniversitesi'nden 20 katılımcı veri toplanmıştır. Amacımız kablosuz arayüzleri ve makine öğrenme algoritmaları ile telefonlardaki kullanılabilir hareket sensörleri ile toplanan verileri kullanılarak akıllı telefon kullanıcılarının konumlarını anlamsal olarak sınıandırmakır.
Özet (Çeviri)
Semantic place prediction problem is the process of giving semantic names, such as school, home, Office, to locations.Different than the localization problem, where the coordinates of a place are predicted. The aim is to semantically characterize the location. While the GPS coordinates of a place can be utilized in solving the problem, phone usage patterns of users in that location can be used as well. In this thesis, we collected data from 20 participants from Galatasaray University for a month duration. Our aim is to semantically classify locations of smart phone users utilizing the data collected from wireless interfaces and the motion sensors available on the phones with machine learning algorithms.