Ratlarda diz eklemine intraartiküler ibuprofen enjeksiyonunun eklem kartilajı ve sinovyum üzerine etkileri
The effects of intraarticulare injection of ibuprofen on the articular cartilage and synovium in rats
- Tez No: 447172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ortopedik cerrahiler, maliyeti ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için ameliyat sonrası hastanede kalış süresi kısa olması gereken cerrahilerdir. Bunun için öncelikle erken mobilizasyon gerekmektedir ve erken mobilizasyonu sağlamakta etkili bir ağrı tedavisiyle mümkündür. Ameliyat sonrası ağrının cerrahi travma ile başlayıp doku iyileşmesi ile giderek azalan akut bir ağrı olduğu bilinmektedir. Ameliyat sonrası ağrıyı kontrol altına almak için; oral analjezikler, İV opioidler, periferik sinir blokları, epidural analjezi, lokal anestezikler (LA) yıllardır kullanılmaktadır. Non-Steroid Antiinflamatar İlaçlar (NSAİİ) dabu amaçla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, NSAİİ'nin oral, intramuskuler(IM), intravenöz (IV) alımlarındaki güvenilirlikleri ile ilgili birçok çalışma olmasına karşın, intraartiküler uygulanımlarındaki kısa ve uzun dönem güvenilirlikleriyle ilgili kaygılar mevcuttur. İbuprofen de İV formu yeni kullanılmaya başlanan bir NSAİİ'dir. Literatürde intraartiküler kullanımında eklem kıkırdağı ve sinovya üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı intraartiküleribuprofenin kısa ve uzun dönem lokal histopatolojik etkilerini bulmak ve intraartiküler kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla; 46 tane Wistar Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Ratlar rastgeleseçilerek 8'erli şekilde kafeslere konuldu. Kalan 6 rat ise sham grubu olarak ayrıldı. Ratlar 0. 6-8 mg/kg IM ketamin ile sırayla uyutuldu. Aynı ratın sağ diz eklemine 0,25 ml ibuprofen (25 mg ) enjekte edilirken, sol diz eklemine kontrol olarak 0,25 ml %0,9 serum fizyolojik enjekte edildi. Bu işlem 40 rata da uygulandı. Son kafesteki ratların ise her iki diz eklemine sadece ponksiyon yapıldı. 1., 2., 7., 14. ve 21. günlerde sakrifiye edilen ratlardan histolojik örnekler alınarak sinovyum, kıkırdak doku ve subkondral kemik patolojik olarak inflamasyon açısından değerlendirilip, derecelendirildi. Gruplar arasındaki histopatolojik değişiklikler Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testlerikullanılarak sakrifikasyon günlerine ve yapılan ilaçlara göre istatiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In orthopedic surgery, particularly knee surgery, the postoperative hospitalization period should be as short as possible to reduce the risk of injection and cost. In order toachieve this, appropriate and effective pain management must be a priority. Postoperatve pain is known to be an acute pain which starts with the trauma of surgery and gradually reduces with tissue healing. To control postoperative pain; oral analgesics, IV opioids, peripheral nevre blocks, epidural analgesia, local analgesics have been used for many years. Non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAID) are also widely used. However, despite several studies related to there liability of oral, intramuscular (IM) and intravenous (IV) administration of NSAID, thereare concerns about the short and long-term reliability. Ibuprofen in IV form is an NSAID which has recently started to be used. To the best of our knowledge, there is no study in literature investigating the effects of intra-articular use of ibuprofen on the joint cartilage and synovia. The aim of this study is to investigate the short and long-term local histopathological effects of intra-articular ibuprofen and the utility of the intra-articular injection. For this study we used 46 Wistar Albino rats. The randomly selected rats were devided into 5 cages. There were 8 rats in each cage. The last 6 rats were seperated as sham group. The rats were sedated with 6-8mg/kg IM ketamine. 0.25ml (25mg) of ibuprofen was injected into the right knee joint and as a control, 0,25ml 0.9% saline was injected into the left knee of the same rat. This procedure was performed in 40 rats. Only puncture was performed on both knee joints of rats inthe last cage. For taking histological samples, the rats were sacrificed in days 1., 2., 7., 14. and 21., the synovium, cartilage tissue and subchrondral bone were evaluated pathologically in respect of inflammation. The histopathological changes were statistically compared between the groups in respect of the day of sacrifice and medication using the Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests.