İnsan hakları açısından azınlık kavramı ve azınlık hakları
The concept of minority and the minority rights from the perspective of human rights
  1. Tez No: 447657
  2. Yazar: ARİS ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada insan hakları ile ilgili kavramların insanın değeri ile temellendirilerek açık şekilde tanımlanmadığı durumlarda, insan haklarının ihlal edildiği gösterilecek ve azınlık haklarının, azınlık kimliklerinin değil de azınlıklara mensup kişilerin temel haklarının korunmasını amaçlaması gerektiği tartışılacaktır. Azınlık haklarının temel haklarla doğrudan bağlantılı olarak ele alınmadığı durumda, ayırımcılığın da doğrudan temel haklarla ilgili olduğu dikkatlerden kaçmaktadır. Bu bağlamda, azınlık olgusunun tarihinin, bu tarihin ulus-devletin ortaya çıkması ile eşzamanlı olduğunu ileri süren görüşlerin aksine, çok daha eski olduğu gösterilecektir. Ayrıca, bazı yazarların çizdiği kimlikçi çerçevenin insan hakları ihlallerine neden olabildiği, İstanbul“Rum”azınlığı olarak adlandırılan azınlık örnek gösterilerek ortaya konacaktır. ANAHTAR KELİMELER: İnsan hakları, grup hakları, azınlık hakları,ayırımcılık, kimlikçilik.
Özet (Çeviri)
This study will show that human rights are violated when the concepts of human rights are not defined clearly on the basis of the value of the human being. It will also discuss that the minority rights have to protect the fundamental rights of persons belonging to minorities and not only the identity of the minorities. If minority rights are not considered directly related to the fundamental rights, it escapes attention that discrimination is directly related to fundamental rights. In this context, the study will show that, in contrast to the belief that the history of minorities starts from the creation of the nation state, it is actually much older. Additionally, this study using the example of Istanbul Christian Orthodox minority, will show that the identity policy which is promoted by some scholars can be a cause of violation of human rights. KEYWORDS: Human rights, group rights, minority rights, discrimination,identitism.