Servikal kanserli hastaların sitolojik materyallerinde insan papilloma virüs enfeksiyonunun polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemiyle araştırılması
- Tez No: 44786
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İnsan papilloma virüslerinin (HPV) bazı grupları serviks karsinomu etyolojisinde risk faktörü olarak gösterilmektedir. Onkogenik HPV tiplerinin saptanması prekanseröz lezyonların belirlenmesi ve izlenmesi açısından önem taşır. HPV tiplerinin araştırılmasında kolaylık ve çabukluk sağladığından bu tetkiklerde sitolojik servikal materyal tercih edilmektedir. Bu virüslerin saptanmasında, çeşitli doku ve sitolojik materyallere uygulanabilen en duyarlı yöntem polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) dur. Çalışmamızda serviks karsinomlu hastaların sitolojik serviks materyallerinde HPV 16 ve HPV 18 enfeksiyonu araştırıldı. Alınan örneklerden izole edilen DNA'lar PCR ile çoğaltıldı. HPV 16 ve 18 tiplerini belirlemek amacıyla Southern Blot hibridizasyon yöntemi uygulandı. 33 serviks karsinomlu hastada HPV 16 oranı % 54.5, HPV 18 oranı % 45.4 olarak saptanırken, kontrol gubunda bu oran % 5.5 olarak bulundu. Southern blot ile birlikte uygulandığı takdirde PCR, servikal smear tarama programları içinde HPV enfeksiyonunu belirleyerek, bu kanserlerdeki risk gruplarının tanınması ve izlenmesinde kullanılacak en duyarlı saptama yöntemi olarak önerilmektedir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Definite types of human papillomaviruses (HPV) are considered an etiological factor in the occurence of cervical carcinoma. Determining the persistence of some HPV types associated with cervical carcinoma (HPV 16,18,31,33) are important in defining and following precancerous lesions. Because of the convenience and the fastness it provides, cytological cervical material is preferred for the analysis. The most sensitive method in the determination of these viruses is polymerase chain reaction (PCR). In our study HPV 16 and HPV 18 infections were investigated in the cervical scrapes of 33 subjects with cervical carcinoma. The DNAs isolated from the samples were amplified by PCR. The HPV 16 and HPV 18 types were identified by Southern Blot hybridization. The positivity rates for HPV 1 6 and HPV 1 8 in 33 subjects with cervical carcinoma were % 54.5 and % 45.4, respectively. The corresponding value in the control group was only 5.5 %. PCR combined with Southern Blot is considered as the most sensitive method for scanning programmes and in defining and monitoring the risk groups for developing cervical neoplasia. 45