1969-1973 yılları arası Türk filmlerinin mitolojik ve göstergebilimsel çözümlemesi: Tarkan filmi örneği
The mythological and semiological analysis of Turkish movies between the years of 1969-1973: Tarkan movie sample
- Tez No: 448081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULGANİ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sinema sanatını anlamak için Türk Sinema tarihinin doğuşunu, gelişme evrelerini, Türk toplumunun siyasi ve ekonomik yapısını, Türk sinemasında düşünce oluşumlarını ve dönem yönetmenlerini bilmek gerekmektedir. Türk sinemasında duyguların daha farklı şekillendiği, çok yönlü bir boyut kazandığı 1960-1980 dönemi Türk Sineması; döneminin ağır koşullarından fazlasıyla etkilenmiştir. Türkiye'de nitelikli bir sinema endüstrisinin oluşumu gecikmiş, Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kökenli egemenliği de nitelikli bir sinema anlatımını engellemiştir. Türk Sinema endüstrisinin şansı, 1940'larda özel vergi indirimi ile dönmüş, 1950'lerin değişen ekonomi politikalarıyla beraber zamanla gerçek filmlerin oluşumu sağlanmıştır. Bu oluşumla beraber endüstri içerisinde çok sayıda sinemacının film yapması gerçekleştirilmiştir. 1960'lı yıllar Türk sineması için toplumsal gerçekçi olarak nitelenen dönem olmuştur. 1970'li yıllarda devrimci film örnekleri görülmüş ve 1980 sonrasında çevre ve feminizm temaları Türk sinemasında işlenmiştir. Kısaca 1960-1980 yılları arasındaki sinema dönemi, Türk sinemasının kendine özgü bir kimlik oluşturduğu dönem olmuştur. Bu çalışmada 1960-1980 yılları arasında Türkiye'de Türk destan yapısını ve Türk milliyetçiliğini öne çıkaran, Türk sinemasında düşünce oluşumlarının dışında bir yolda ilerleyen, genel amacı ticari unsurlara dayanan ama aynı zamanda Türk mitolojisini döneminde iyi şekilde yansıtmaya çalışan filmler arasından seçilen Tarkan filmi ve serileri, temel göstergebilimsel ve mitolojik açıdan incelenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To be able to fully understand the history of Turkish cinema; how and when Turkish cinema appeared first and developed in history with its eras, the important directors of its eras, the political and economic structures of Turkish society and how ideologies were formed in Turkish cinema history should be known. For example, Turkish cinema between 1960 and 1980 was mainly influenced by the circumstances of the era itself when emotions were reflected through different forms and from many perspectives. Unfortunately, the birth of qualified Turkish cinema industry was postponed due to the dominance of Muhsin Ertuğrul's theatre activities. The turning point in Turkish cinema history started with the reduction of taxes. Then, the changes in the economy policy in 1950 contributed to the birth of real films. After this, many cinema producers made many film in the film industry. The changes in turksih cinema history after this development can be summarized as follows: in 1960, Turkish cinema was under the influence of socio-realism ideology. In 1970, the ideology of revolution was the main theme in Turkish cinema films. Later, in 1980, the themes of environmentalism and feminism were observed in Turkish cinema history. It can be said and inferred that the years between 1960 and 1980 was the time Turkish cinema formed an original and unique identity for itself. In this master thesis; Tarkan films and its serials, which all emphasize the main aspects of Turkish legends and Turkish nationalism while following a different path from the ideologies in Turkish cinema history with the aims of commercial purposes and reflecting the Turkish mythologies, were analysed both from perspectives of semiotics and Turkish mythology.