Lise öğrencilerinin ders dışı etkinlik olarak kayak sporu hakkındaki görüşleri
Vi̇ews of hi̇gh school students on ski̇i̇ng as an extracurri̇cular acti̇vi̇ty
  1. Tez No: 448307
  2. Yazar: YAKUP KARABUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezinde kayak öğrenen öğrencilerin ders dışı etkinlik olarak kayak sporu hakkındaki düşüncelerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ergan Dağı Kayak Merkezinde kayak öğrenen 4'ü kız, 4'ü erkek olmak üzere toplam 8 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada; nitel araştırma deseni benimsenmiş olup, veri toplama aracı olarak alan notları, doğrudan gözlem, mülakat (görüşme) formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi (Verilerin kodlanması, temaların bulunması, verilerin kodlara ve temalara göre düzenlenmesi ve tanımlanması, bulguların yorumlanması) yapılmıştır.30 farklı kod belirlenmiştir. Elde edilen kodlar (sosyal faktörler, risk alma faktörleri, yaşam biçimi faktörleri, zihinsel faktörler, fiziksel faktörler) olmak üzere toplam 5 kategoride temalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is to reveal opinions of high school students who have skiing lessons in Erzincan Ergan Mountain Winter Sports Center as an extracurricular activity. The research has been carried out on 8 students ( 4 male and 4 female) who have skiing lessons in Erzincan Ergan Mountain Winter Sports Center in 2015-2016 education year. The research is a qualitative study which involves fieldworks, direct observation, interview form.The obtained data were transcribed, results subjected to content analysis, then encoding process is performed. 30 different code set . The resulting codes ( social factors, risk-taking factors, lifestyle factors , mental factors, physical factors) are themed categories, including a total of 5 .