Glikozillenmiş hemoglobin tayininde elektrofez (HbA1) ve immünoassay metodlarının (HbA1c) değerlendirilmesi
Evaluation of electrophoresis (HbA1) with immunoassay methods (HbA1c) for glycohemoglobin analysis summary
  1. Tez No: 44842
  2. Yazar: MAHFUZ ELMASTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada iki glikohemoglobin metodundan elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Bunlar total glikohemoglobin miktarını belirleyen elektroforez (Titan jel glyco - heme elektroforezi) ve HbAıc miktarını veren immunoaglutinasyon inhibisyonu (DC A 2000 HbAıc analizörü) metodlandır. Bu ikinci metotda aglutinatör, HbAjc'ye spesifik monoklonal antikorla kaplı lateks'in aglutinasyonuna sebep olur. Total kan örneklerdeki HbAıc, sınırlı sayıdaki antikor - lateks bağlama bölgeleri ile yarışarak aglutinasyonuninhibisyonuna yol açar. 78 kişide ölçtüğümüz değerler immunoassy metodunda HbAjc 7,74 + 3,03 (aritmetik ortalama + standart sapma) ve elektroforezde HbAj 8,94 + 3,24 olarak bulundu. İki metod arasında önemli bir korelasyon ( r = 0,996) tespit edildi. Elektroforez ve immunoassy metodunun hassasiyetleri birbirine yalandı. (Tayin içi %CVler immunnoassy metodunda normal düzeyde % 1,27, yüksek düzeyde % 0,64 iken; elektrofoorez metodunda normal düzeyde % 1,09, yüksek düzeyde %0, 55 idi.). Her iki metodunda hassasiyet ve performansları iyi olduğundan, kullanım alanlarına göre bir birlerine tercih edilebilirler. Yani hasta sayışım çok olduğu yerlerde elektroforez metodunun kullanılması, hasta sayısının az olduğu "yerlerde ise immunoassy metodlarının kullanılması zaman ve maliyet bakımından daha ekonomikolur.
Özet (Çeviri)
In this study the results of the two glycohemoglobin methods were compared to each other. These methods were the electrophoresis, for determining the amount of total glycohemoglobin, named as Titan Gel Glyco - Hem Electrophoresis and the inhibition of immunoaglutination for determining HbAic value, using the analyzer of DCA2000 HbAic. In the later method, aglutinatör produces the aglutination of latex - coated a monoclonal antibody which is spesific forHbAjc in the total blood sample leads to the inhibition of aglutination by competing with the limited amount of antibody - latex binding sites. The resualts of our measurements with 78 patients were 7.74 T 3.03% ( the arithmetic mean TSD ) for HbA^cby using immunoassy method and 8.94T 3.24 % forHbAi by using the electreophoresis method. A significant correlation (r = 0.996) was found between the methons. The senstivity of immunoassy and electrophoresis method dose to each ather. CV % values were 1.27 % in normal level and 0.64 % in higher level for the electrophoresis method; 1.09 % in normal and 0.55 % in higher level for the electrophoresis method. Since the performance and accucacy of each two methods are within accepable limits they are prefered according to their usage. In ather words, the methods are economical with respect to their cost and runninf time in that the elctrophresis methods are used for patients in larg number. While the immunoassy methods are used for patients in small number.