Lokalize prostat kanserinde yoğunluk ayarlı radyoterapi ve stereotaktik beden radyoterapi tedavi planlarının dozimetrik olarak değerlendirilmesi
Dosimetric investigation of intensity modulated radiotherapy and stereotactic body radiotherapy in localized prostate cancer treatments
- Tez No: 448849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada prostat kanseri tedavisinde volumetrik ark terapi tekniği(VMAT) ile VMAT artı stereotaktik beden radyoterapi(SBRT) ek doz tekniği karşılaştırılmıştır. PTV74 için VMAT'ta Eclipse Tedavi Planlama Sistemi(TPS) ile simultane integre boost(SIB) planları yapılmıştır. SIB sayesinde hastanın PTV54 ve PTV74 hacimleri aynı anda ışınlanacaktır. PTV74 için doz tanımlaması 7560cGy=210cGy×36fraksiyon şeklindedir. 26 fraksiyon tamamlandıktan sonra hastaların Cyberknife boost planı yapmak için Bilgisayarlı Tomografi(BT) görüntüleri alındı. PTV54 planlarını VMAT ile Eclipse TPS'de Cyberknife boost planlarını ise Multiplan TPS'de yaptık. Biyolojik Etki Doz(BED)'a göre doz tanımlamaları Cyberknife boost için 1350cGy 3 fraksiyonda ve PTV54 için ise 54Gy=27fr×210cGy olarak yapılmıştır. VMAT-PTV54 ile Cyberknife-Boost planlarının değerleri VMAT-PTV74 planlarındaki değerlerle karşılaştırmak için toplandı. Bu değerler hedef hacim, kritik organlar, Homojenite İndeks(HI) ve Konformite İndeks(CI) ile ilgili değerlerdir. PTV74 planlarını PTV54-artı-Cyberknife boost planları ile karşılaştırdığımız zaman, hedef hacmin(PTV) maksimum, minimum ve ortalama dozları ve PTV'nin hacminin %2 ve %95'inin aldığı dozlar PTV74 planlarında daha yüksektir. Kritik organlar açısından rektumun %17, %20 ve %35'inin, mesanenin %25 ve %50'sinin, mesane duvarının %15'inin, sağ ve sol femur başlarının %10'nun ve son olarak penis bulbusun(PB) %3'ünün aldığı dozlar PTV74 planlarında daha yüksektir. Sadece penis bulbusun %90'ı ve monitör unit için PTV74 planı daha düşük değer vermektedir. CI için PTV54-Cyberknife boost planları daha iyi sonuç vermektedir. HI için ise PTV74 planları daha iyi sonuç vermektedir. CI, mesanenin %50'sinin, sağ-sol femur başlarının ve PB'nin %3'ünün değerler için PTV74 planları ile PTV54-artı-Cyberknife boost planları istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
In this study we compared volumetric-arc-therapy(VMAT) technique with VMAT plus stereotactic-body-radiationtherapy(SBRT) boost technique in prostate cancer treatment. We prepared plans for PTV74 target with VMAT in Eclipse Treatment Planning System(TPS) with Simultaneously-Integrated-Boost(SIB) technique. With SIB we can irradiate PTV74 and PTV54 targets at the same time. Dose description for PTV74 plans is 7560cGy=36fractions×210cGy. After completing of 26-fractions we took Computer Tomoghraphy(CT) images of patients to replan boost for Cyberknife. We made PTV54 plans with VMAT in Eclipse TPS and Cyberknife boost plans in Multiplan TPS. According to Biologically Efective Dose(BED), dose description of Cyberknife boost is 1350cGy for 3-fractions and for PTV54 plan is 54Gy=27fr×210cGy. We added values of VMAT-PTV54 plans and Cyberknife-Boost Plans. We compared this added values of PTV54-plus-Cyberknife Boost plans with values of VMAT-PTV74 plans. This values about target volumes, critical organs, Homogenity Index(HI) and Conformity Index(CI). When we compared PTV74 plans with PTV54-plus-Cyberknife boost plans, maximum, minimum and mean doses and doses of 2% and 95% of volumes of target and in terms of critical organs, doses of 17%,20% and 35% of volumes of rectum, 25% and %50 of bladder, 15% of bladder-wall,10% of right-left femur heads and 3% of penis bulbus(PB) PTV74 plans had higher doses. For only 90% of PB and monitor unit PTV74 plans had lower values. PTV54-plus-Cyberknife boost plans had better CI. PTV74 plans had better HI. There were no statistical meaning for CI,50% of bladder, right-left femur heads and 3% of PB. Generally PTV54-plus-Cyberknife boost plans were superior to PTV74 plans.