Perkütan vertebral güçlendirme tekniklerinin radyolojik ve klinik olarak etkinliğinin retrospektif analizi
- Tez No: 449048
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUR ALTINÖRS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte vertebra kompresyon kırıkları insidansı muhakkak artış gösterecektir. Semptomatik kırıkların çoğu medikal tedaviye cevap vermemektedir. Medikal tedaviye rakip olabilecek en iyi cerrahi yöntem perkütan vertebral güçlendirme teknikleridir. Vertebroplasti (PVP) ve kifoplasti (PKP) olmak üzere iki tip perkütan güçlendirme tekniği vardır. Osteoporoz, travma veya tümör nedeniyle oluşan vertebra kompresyon fraktürlerinde vertebrayı güçlendirmek için kullanılan minimal invaziv işlemlerdir. Bu çalışmada amaç; Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Ankara hastanesinde 2002-2016 yılları arasında vertebra kompresyon fraktürü olan 352 hastaya uygulanan perkütan güçlendirme tekniklerinin radyolojik ve klinik olarak etkinliğinin retrospektif olarak incelenerek sonuçlarının değerlendirilmesidir Hastaların ağrıları vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirilecektir. Hastaların yaş, cinsiyet, ağrı süresi, kırık vertebra sayısı ve düzeyleri, kifoz açısı gibi parametreler inceleme için kaydedilip ayrıca işlem sırasında kullanılan sement miktarı, vertebra yükseklik oranları vertebra dışına sement kaçışının olup olmadığı, preoperatif veya postoperatif dönemde gelişen komplikasyonlar göz önünde bulundurulacaktır. Medikal tedaviye cevap alınamayan vertebra kompresyon kırıklarında özellikle ağrının giderilmesinde ve vertebranın çökme miktarının artırılmasında yapılan perkütan güçlendirme tekniklerinin, konservatif ve diğer major cerrahi tedavilere göre semptomları daha kısa sürede geçirmesi ve komplikasyonlarının daha az görülmesi avantajlarıyla ön plana çıkması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The incidence of vertebral compression fractures is steadily rising. The most frequent etiologic factor for vertebral compression fracture is osteoporosis. Minor traumas hemangiomas, multiple myelomas, and metastatic lesions are other causes of vertebral compression fractures. Medical therapy and several surgical approaches are used to treat vertebral compression fractures. Medical therapy includes bed rest, anelgecis, anti-inflammatory drugs and use of bracelets. Percutaneous vertebroplasty was first used to treat a painful cervical hemangioma in 1987. The method requires percutaneous injection of cement material into the vertebral body to alleviate pain. Shortly after the introduction of the technique, it was used for the management of osteoporotic vertebral compression fractures. A modified form of vertebroplasty was developed where inflatable bone tamp or sky-bone expander is percutaneously inserted into the vertebral body to create a cavity. Then the cement is injected to fill the cavity. The method known as kyphoplasty not only does alleviate pain but also contributes to restoration of vertebral height and kyphotic angle. The method has minor complications, the most frequent being the leakage of cement outside the vertebral body. In most cases cement leakage is asymptomatic. These two surgical techniques are named percutaneous vertebral augmentation surgeries. In our department we have been performing these operations since 2002. The department of Neurosurgery of Başkent University has became one of the pioneers in Turkey in this area. The present study reviews 352 patients in whom vertebroplasy or kyphoplasty has been performed. The main criteria in evaluating the postoperative outcome is pain relief analyzed by VAS and radiologic parameters such as vertebral body height and kyphotic angle restoration. The results have shown that percutaneous vertebral augmentation operations are safe, effective and carries reasonably low rate of complications.