Yenilenebilir enerji kaynağı olarak biyoetanol üretimi için kullanılabilecek verimli mikroorganizmaların bölgesel ekosistemde araştırılması
Determination of efficient microorganisms in local ecosystems for bioethanol production as renewable energy source
  1. Tez No: 449380
  2. Yazar: MEHMET KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Enerji, Biology, Biotechnology, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ve çevresindeki ormanlık alanlardan çürümekte olan lignoselülozik örnekler toplanmış ve aseptik koşullarda laboratuvar ortamına taşınmıştır. Bu örneklerden saf fungal izolatlar elde edilmiş ve bunların arasından aktif izolatlar MBMC besiyerinde etanol üretebilme ve tarım atıklı besiyerinde gelişebilme kriterlerine göre seçilmiştir. Aktif izolatların tanılanmasında klasik mikroskobik incelemeler ve moleküler teknikler kullanılmıştır. İzolatların moleküler identifikasyonu evrensel ITS primerlerinin kullanıldığı PCR uygulaması, amplikonların sekans analizleri ve NCBI veri tabanında BLAST analizi ile yapılmıştır. Daha sonra bu izolatların ön işlem görmüş ve görmemiş tarım atıklı besiyerlerinde etil alkol üretebilme potansiyelleri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda lignoselülozik materyallerden etil alkol ve değerli yan ürünlerin üretiminde kullanılabilecek 33 aktif izolat belirlenmiş ve bunların Botrytis, Fusarium, Mucor, Nectria, Neonectria, Penicillium, Sarea, Trichoderma ve Trichotecium cinslerine ait oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, decaying lignocellulosic materials were collected from Erzurum and near locations, and aseptically transferred to the laboratory. Pure fungal isolates were obtained and active ones were selected according to the criteria that include their ethanologenic potential in MBMC medium and growth potential in the medium composed with agricultural wastes. Conventional microscopic examinations and molecular techniques were used for identification of the active isolates. Molecular identification of the isolates was done by using PCR with universal ITS primers, sequencing of amplicons and the BLAST analysis of NCBI database. Then, ethanologenic potential of the isolates in the media with pretreated or non-pretreated agricultural wastes was determined. According to the results, 33 active isolates, which may use in production of ethanol and valuable co-products from lignocellulosic materials, were determined and they grouped in Botrytis, Fusarium, Mucor, Nectria, Neonectria, Penicillium, Sarea, Trichoderma and Trichotecium genera.