Dağlık Kilikia bölgesi'nde Hellenistik ve Roma dönemlerinde kültürlerarası etkileşimin arkeolojik kanıtları
Archaeological evidences of intercultural interaction in rough Cilicia in the hellenistic and Roman period
  1. Tez No: 449644
  2. Yazar: AHMET MÖREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
“Dağlık Kilikia Bölgesi'nde Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Kültürlerarası Etkileşimin Arkeolojik Kanıtları”başlıklı Doktora tezi çalışması, Dağlık Kilikia bölgesindeki Hellenizasyon (Hellenleşme) ve Romanizasyon (Romalılaşma) süreçlerinin incelenmesine yönelik bir çalışmadır. Doğu Dağlık Kilikia Bölgesinde tespit edilen ve daha önce yayınlanmış Hellenistik ve Roma Dönemlerine tarihlendirilebilen sikkeler, yazıtlar, plastik eserler, mimari yapılar ve seramik buluntular değerlendirilmeye alınmış olsa da özellikle kırsal yerleşimler ve buradan ele geçen buluntular çalışmanın özgün malzemesini oluşturur. Bunlar üzerinden elde edilen veriler ile bu alandaki kültürlerarası etkileşimin boyutlarının belirlenmesi çalışmanın ana hedefidir. Bu amaçla, bölgede tespit ettiğimiz ve bölgenin kırsal yerleşimleri hakkında önemli veriler sağlayan Güvercinlik, Kümbetbeleni, Karaböcülü, Çerçili ve Çatıören yerleşimleri ve bunların sahip olduğu buluntuların incelenmesi ile elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Böylelikle bölgedeki kültürlerarası etkileşimin özellikle bu kırsal yerleşimler özelinden hareketle bölgenin geri kalanı üzerindeki etkisi ve kanıtları tartışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak Hellenizasyon (Hellenleşme) ve Romanizasyon (Romalılaşma) üzerine yapılan çalışmalar değerlendirmeye alınmış ve böylelikle çalışmaya bir teorik alt yapı oluşturulabilmiştir. Oluşturulan bu teorik alt yapı ise bölgedeki kentlerden ve kırsal yerleşimlerden ele geçen arkeolojik, nümismatik ve epigrafik buluntular ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Archaeological Evidences of Intercultural Interaction in Rough Cilicia in the Hellenistic and Roman Period”is a PhD thesis which is focused on the process of Hellenization and Romanization in Rough Cilicia. In this study urban planning, settlement patterns, architectural structures, tombs, coins, inscriptions, sculptures and ceramic findings which are already published by other colleagues are evaluated. But also considered in this thesis are rural settlements such as Güvercinlik, Kümbetbeleni, Karaböcülü, Çerçili ve Çatıören. These settlements are furthermore studied together with their findings. All these support to reach a conclusion on the porcess of the Intercultural Interaction in Rough Cilicia together with its rural settelements. The main goal of this study is to present the rural settlements, their situation and the responses of the process in the Intercultural Interaction. For this purpose first of all the publications about Hellenization and Romanization are evaluated to create a theoretical background. And this theoretical background is supported by archaeological findings such as architectural structures, coins, inscriptions and sculptures. When all the data are considered together it has become more possible to understand the process of Intercultural Interaction in Rough Cilicia.