Brodifacoum'un sıçan dalağı üzerine histokimyasal etkisi
Histochemical effects of brodifacoum on rat spleen
- Tez No: 450346
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada kemiricilere karşı kimyasal mücadelede kullanılan Brodifacoum'un dalak üzerine hisyokimyasal etkileri CD4 ve CD8 histokimyasal boyama yöntemi ile ışık mikroskobunda araştırıldı. Deneylerde sıçanlar beş gruba ayrıldı (n:6 birey): kontrol grubu, 24 saat, 72 saat, 14 gün, 30 gün brodifacoum uygulamalı grubu. Brodifacoum'un 0,2 mg'lık tek dozu Dimetil sülfoksitte (DMSO) çözdürülerek, ergin erkek sıçanlara oral yoldan bir kez verildi. Deney grubundaki sıçanlardan uygulamadan 24 saat,72 saat, 14 gün ve 1 ay sonra ve kontrol grubundaki sıçanlardan 14 gün sonra eter anestezi ile dalakları alındı. Dokular tespit edildi, dehidre edildi ve parafine gömüldü. Parafin bloklardan 5 mikron kalınlığında kesitler alınıp, ışık mikroskobunda histokimyasal yöntemlerle incelendi. Yapılan ışık mikroskobu çalışmasında kontrol grubu sıçan dalağındaki kapsül, beyaz pulp ve kırmızı pulp bölgelerinin normal yapıda olduğu ve doğal yapısındaki gibi primer ve sekonder foliküllerin (germinal merkez) az sayıda olduğu ayrıca CD4 ve CD8 lenfositlerin normal yapılarına uygun olarak yuvarlak oldukları gözlendi. 24 saat brodifaoum uygulanmış sıçan dalakların da CD4 ve CD8 hücrelerinde bozulmaların başladığı ve germinal merkezlerin çaplarında büyüme olduğu gözlendi. Zaman artışına bağlı olarak (72 saat ve 14 gün) primer foliküller artarken, germinal merkezlerin çaplarında artış ve doku kayıpları tespit edildi. Bunun yanı sıra brodifacoum uygulamasından 30 gün sonra sıçanlarda alınan dalaklarda CD4:CD8 oranının kontrol grubuna yaklaştığı, hücre şekillerinde düzelme iyileşmenin etkisi olarak rapor edildi. Yapılan bu çalışmayla brodifacoum'un sıçan dalağında immünohistokimyasal olarak anormalliklere yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, histochemical effects of Brodifacoum, an anticoagulant used against rodents, on spleen are examined under light microscope by using CD4 and CD8 histochemical staining method. On the experiments rats were divided into five groups (n:6 individual): control group, 24 hours, 72 hours, 14 days and 30 days Brodifacoum applied groups. Single dose of 0.2 mg Brodifacoum was dissolved in Dimethyl Sulfoxide (DMSO) was given orally to mature male rats. Spleen samples were collected under ether anaesthesia after 24 hours, 72 hours, 14 days and 1 month from the rats in the experimental groups and after 14 days from the rats in the control group. Tissues were fixed, dehydrated and embedded into paraffin. Sections with 5 micron thick were taken from paraffin blocks and examined under light microscope by using histochemical methods. In this light microscope study, it was observed that capsule, white pulp and red pulp zones in the rat spleen were constructed normally and as their natural structure primary and secondary follicles (germinal center) they were few in number and CD4 and CD8 lymphocytes were spherically structured. In the 24 hours spleens of the rats, the diameters of germinal centers were expanded and deterioration of the structure of CD4 and CD8 cells was observed. Related to the increase in time (72 hours and 14 days) it was determined that primary follicles increased in number and the diameters of germinal centers expanded. In addition to this, after30 days, the rate of CD4:CD8 of the brodifacoum apllied rat spleens was approximate to the rate of the control group and the improvement of the structures of the cells were reported as an effect of regeneration. With this presented study, it was identified that brodifacoum caused immunohistochemically abnormalities on rat spleen.