Performance analysis of uplink throughput with changing active set size in cellular radio systems
Hücresel radyo sistemlerinde aktiv set sayısı değişimine bağlı yukarı yönlü data hızı performans analizi
- Tez No: 450578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÇAĞRI YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Genişband Kod Bölmeli Çoklu Giriş, yüksek yukarı yönlü data transferini destekler. Yumuşak geçiş, servislerin devamlılığına ve genişletilmiş kaliteye yardımcı olur. Hücresel ağ performansı yumuşak geçiş parametresine bağlıdır. Bu tez çalışmasında, WCDMA hücresel ağlarında yumuşak geçiş parametrelerinin etkisini göreceğiz. Biz, bu çalışma boynunca, bir yumuşak geçiş parametresi olan“max Active Set Size”'a odaklandık. Çok kullanışlı bir istatistiki ölçüm olarak actif set boyutu ve yukarı yönlü bilgi aktarım hızı kullanıldı.Bu sayısal sonuçlar yukarı yönlü bilgi aktarım hızı ve yumuşak geçiş bölgesi üzerinde belirleyici etkisi olduğunu gösterir dolayısıyla da yumuşak geçiş algoritmasının genel performansı üzerinde.
Özet (Çeviri)
Wideband Code Division Multiple Access supports high uplink speeds. Soft handover, that helps continuity services and enhanced quality. Cellular networks performance depends upon Soft handover parameters. In this thesis, the effect of soft handover parameters on the performance of WCDMA cellular networks, is shown. Focused Soft handover parameter is“max Active Set Size”during this study. A very useful statistical measure for characterizing the performance of WCDMA cellular system is the active set size and uplink throughput. It is shown through numerical results that this parameter have decisive effect on uplink data speed performance and soft handover region, hence on the overall performance of the soft handover algorithm.