Safety climate model to evaluate safety performance in Iraqi construction industry
Irak inşaat endüstrisinde iş güvenliği performansının değerlendirilmesi için güvenli ortam modeli
  1. Tez No: 450759
  2. Yazar: ELAF AL-ZUBAIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILDIRIM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Irakta inşaat sektörü, son dönemlerde düşük sağlık ve güvenlik durumlarına bağlı olarak büyük bir buhran yaşamaktadır. İnşaat endüstrisi, güvenlik ve güvenli performansın geliştirilmesine odaklanılabilmesine daha da fazla önem vermektedir. Çalışmanın amacı, güvenliği etkileyen ve inşaat sektörlerinin güvenlik önlemlerinin değerlendirilmesi ve bunların iyileştirilebilmesini etkileyen hususları ortaya koymaktır. Bu tezin temel amacı, inşaat sahalarında güvenli ortamlar ile ilişkili olarak inşaat işçisinin algısını araştırmaktır. Ayrıca güvenli ortam ve güvenli performans arasındaki ilişki de keşfedilmiştir. Kullanılan araştırma metodolojisi, inşaat işçilerine yönelik yapılan anketlere dayanmaktadır. Toplamda 190 sorudan oluşan bir anket dağıtılmış ve geçerli cevap sayısının ise 180 olduğu görülmüş ve ardından çalışmanın amacını elde edebilmek amacıyla bu veriler analiz edilmiştir. Bu çalışmada nüfus alanı olarak, Iraktaki inşaat şirketleri seçilmiştir. Saha çalışmaları, Irak Bağdat'ta bulunan 7 inşaat firmasını kapsayan bir anket aracılığıyla icra edilmiştir. Güvenli performans, mesleki yaralanmalardan ve kaza oranından istifade etmektedir. Ardından aralarında mevcut bulunan korelasyon, doğrusal regresyon sonuçları baz alınarak çalışılmıştır. Güvenli ortam faktörlerinin çoğunun, güvenli performansa yönelik aralarında iyi bir ilişki bulunmaktadır. Güvenli ortam faktörleri ile güvenli performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek adına iki farklı model geliştirilmiştir. İlk modeller; Mal Sahibi / Müşteri İlişkisinin, Liderlik Katılımının, Güvenlik vb. Üretim, Yönetim Taahhüdü, İletişim, Eğitim, Karşılıklı Güven, Güvenlik Sağlık Programları ve Yüklenici / Altyüklenicinin de kaza oranlarına karşı önemli bir etkisi olduğunu kanıtlamıştır. İkinci model de Mal Sahibi / Müşteri İlişkisinin, Liderlik Katılımının, Güvenlik vb. Üretim, Yönetim Taahhüdü, İletişim, Eğitim, Programlar ve Politikaların, Güvenlik Sağlık Programları ve Yüklenici / Altyüklenicinin de mesleki yaralanmalar üzerinde önemli bir etkisi olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Construction in IRAQ suffering lately due to poor health and safety. The risk of construction industry makes it very important to pay more consideration of safety and improve safety performance. The objective of the study is to identify factors that influence the safety and to create tools to evaluate and improve the safety of construction companies. The main objective of this thesis will investigate construction worker perception associated with safety climate at construction sites. In addition, the relationship between safety climate and safety performance are explored. The research methodology used is dependent on survey questionnaires focus on construction workers. A total of 190 questionnaires were distributed and the end of the number of valid answer is 180 then analyzed to obtain the objective of the study. In this study, construction companies in Iraq chosen as the population has been observed. The field surveys have been carried out through the questionnaire including seven construction companies in Baghdad, Iraq. Safety performance is to use occupational injuries and accident rate. Then the correlation between them is studied based on the results of liner regression. Most of the Safety climate factors have a good relationship towards safety performance. Two models were developed to show the relationship between Safety climate factors, along with safety performance. The first models proved that Owner/Client Involvement, Leadership Involvement, Safety vs. Production, Management Commitment, Communication, Training, Mutual Trust, Safety Health Programs, and Contractor /Subcontractor have significant effect against the accident rate. The second model showed that Owner/Client Involvement, Leadership Involvement, Safety vs. Production, Management Commitment, Communication, Training, Programs and Polices, Safety Health Programs, and Contractor /Subcontractor have significant effect on the occupational injuries.