Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı onkoloji servis ve polikliniğinde takip edilen ve sisplatin bazlı kemoterapi rejimi uygulanan hastalarda, tanı ve tedavi sırasındaki biyokimya ve hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi ve nefropati görülme sıklığının retrospektif taranması
Evaluation of biochemistry and hemogram parameters during diagnosis and treatment and retrospective screening of the incidence of nephropathy of patients undergoing cisplatin-based chemotherapy follewed by oncology service and policlinic of Ege Univercity Medical Faculty internal medicine department
  1. Tez No: 451096
  2. Yazar: EJDER KAMİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Onkoloji, Nephrology, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sisplatin birçok solid tümörün tedavisinde yaygın biçimde kullanılan güçlü bir antineoplastik ajandır. En sık görülen yan etkileri nefrotoksisite, nörotoksisite, ototoksisite ve kemik iliği süpresyonudur. En iyi bilinen doz sınırlayıcı yan etkisi yoğun intravenöz salin infüzyonuna rağmen görülebilen nefrotoksisitedir. Daha önceki çalışmalarda, ilk defa sisplatin kullanan hastaların bir kısmında geri dönüşümlü böbrek hasarı geliştiği, tekrarlayan dozların böbrek yetmezliği sıklık ve şiddetini arttırarak geri dönüşümsüz hasara ilerlediği, sisplatinin oluşturduğu toksisitenin sıklıkla kümülatif ve doza bağımlı olduğu belirtilmiştir. Bizim bu çalışmamızdaki amacımız, sisplatin bazlı kemaoterapi rejimi uygulanan malignite hastalarının tanı ve tedavi sırasındaki hemogram ve biyokimya parametreleri ile nefropati görülmesi üzerinde etkili olabilecek olası öngördürücü faktörlerin ve nefropati görülme sıklığının saptanmasıdır. Sisplatin bazlı kemoterapi rejimi uygulanan malignite hastalarının tanı ve tedavi sırasındaki hemogram ve biyokimya parametreleri ile nefropati görülmesi üzerinde etkili olabilecek olası öngördürücü faktörler ve nefropati görülme sıklığını retrospektif olarak araştırmak için Ocak 2014-Aralık 2014 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Bilim Dalı polikliniğine ve/veya servisine başvuran, başvuru anında yaşı 18 ve üzerinde olan 997 hastanın, sisplatin bazlı kemoterapi rejimi verilmesi planlanan 158'i çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is a strong antineoplastic agent that is commonly used for treatment of solid tumors. The main side effects are nephrotoxicity, neurotoxicity, autotoxicity and bone marrow suppression. The best known dose restricting side effect is the development of nephrotoxicity despite intravenous saline infusion. In the previous studies, it was reported that; some of the patients using cisplatin for the first time developed reversible kidney injury, repetitive doses of cisplatin caused irreversible injury by increasing the occurrence and severity of renal impairment and toxicity of cisplatin was usually cumulative and dose dependent. The aim of this study was to determine hemogram and biochemical parameters, potential predictor factors that could be effective in the development of nephropathy and prevalence of nephropathy among cancer patients undergoing cisplatin-based chemotherapy during diagnosis and treatment. For this purpose the hospital records of 997 patients aged 18 years and over who admitted to Oncology Department of Internal Medicine of Ege University Faculty of Medicine between January 2014 and December 2014 were reviewed retrospectively and 158 cisplatin-based chemotherapy treatment planned patients were included to the study. A p value