Kütüb-i Sitte'nin kitabu'l-ilim adlı bölümlerinde geçen rivayetlerin hadis usûlüne kaynaklığı meselesi
Investigating the narrates from the section of kitabu'l-ilim in kütüb-i sitte affect the formation of methodology of hadith
- Tez No: 451353
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSA BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmanın amacı Kütüb-i Sitte'nin Kitabu'l-ilim bölümlerindeki rivayetlerin, hadis usûlünün oluşmasında ve hadis tarihinde nasıl bir etki meydana getirdiğini ortaya koymaktır. Bunun yanında bu çalışma Kütüb-i Sitte'nin yazıldığı dönemlerde hadis usûlü adına neler yapıldığını ortaya koyacaktır. Ayrıca çalışma temel hadis usulü kaynaklarından konuyla ilgili kesitler sunarak Kitabu'l-ilim'lerden çıkardığımız sonuçları ve etkilerini mukayese etme imkânı da sunacaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kitabu'l-ilim'lerin hadis usûlüne kaynaklığı meselesini ve mukayesesini ortaya koyduk. İkinci bölümde ise Kitabu'l-ilim'lerdeki rivayetlerin hadis tarihine etkisini ortaya koyduk
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal how the narrates from the section of Kitabu'l-ilim in Kütüb-i Sitte affect the formation of methodology of hadith and create an impact in the history of hadith. Besides, this study will uncover what was being done in the name of the hadith style during the period of writing Kütüb-i Sitte. Furthermore, by offering the relevant sections from the sources of the basic methodology of hadith, this study will provide the opportunity to compare the results and impacts that we have learned from Kitabu'l-ilim. This study consists of two parts. In the first part, we put forward the issue of Kitabu'l-ilim as being the funds of the hadith and the comparison of it. In the second part, we demonstrate the impact of the narrates in Kitabu'l-ilim on the history of the hadith.