Türkiye müzecilik belleğinde somut olmayan kültürel mirasın araştırılması
Investigation of intangible cultural heritage in museology memory of Turkey
  1. Tez No: 451528
  2. Yazar: NURULLAH ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanoğlu ortak değerleri gelecek kuşaklara aktarırken hep sorunlarla karşılaşmıştır. Adı,“halk kültürü”,“ortak değerler”,“somut olmayan kültürel miras”olarak adlandırılan kültürel değerler yok olma tehdidine rağmen oluşturulan duyarlılıkla ayakta kalabilmiştir. Osmanlı Devleti'nin son döneminden başlayıp Cumhuriyet'le birlikte devam eden Türk Müzeciliği, somut değerler ve kültürün korunmasında önemli bir aşama kaydetmişti. Türk Müzeciliği, Cumhuriyet'le birlikte artarak devam eden bir kültürel anlayışı ülkeye büyük ölçüde yerleştirmeyi başararak görevini yapmıştı. UNESCO'nun 2003 yılında kabul ettiği ve Türkiye tarafından 2006 yılında onaylanan“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”, sözlü-halk kültürünün korunması ve aktarılması alanında dünyada önemli bir değişim ile birlikte farkındalığı da barındırmıştır. Böylece Türk Müzeciliğinde somut olmayan kültürel mirasın korunması ve aktarılması konusunda en etkin çalışmaların yapıldığı bir döneme adım atılmıştır. Bu yüksek lisans tezi, somut olmayan kültürel mirasın ve onun müzelenmesinin Türkiye'deki geçirdiği evreleri anlatması açısından bir durum tespiti yapmakla birlikte geleceği açısından da önemli saptamaları içermektedir. Ayrıca önemli bir nokta olarak somut olmayan kültürel mirasta asırları aşan yeme-içme kültürünü, somut ve görsel öğelerle Çorum Mutfağı özelinde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Mankind has always encountered problems while transfering common values to the next generations. Cultural values called as“folk culture”,“shared values”,“intangible cultural heritage”have been able to survive in spite of disappearance threat owing to the sensitivity that has been put forward. Turkish Museology starting from the final period of Ottoman State and continuing during the Republic Period has made an important progress in preservation and protection of tangible assets and culture. Turkish Museology has maintained to be functional in placing contemporary cultural notion in the country which has kept increasing with the advent of the Republic.“The Convention for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage”endorsed by UNESCO in 2003 and ratified by Turkey in 2006 has brought along an important change together with awareness in the field of preserving and transfer of oral folk culture. Thus, Turkish Museology has stepped into the period in which most influential studies are being conducted in the field of preservation of intangible cultural heritage. This Master thesis contains not only the assessment of the stages of museology of intangible cultural heritage in Turkey but also important determinations with regard to its future. Additionally, this thesis puts forwards as an important point, the culinary culture, particularly Culinary Culture of Çorum which has centuries long history in the intangible cultural heritagewith concrete and visual components.