Etiyopya'da genç işsizlik nedenleri ve isthdam politikalar üzerine bir değerlendirme
The reason for the problem of youth unemployment in Ethiopia and employment policy analysis
- Tez No: 451530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genç işsizliği ve eksik istihdam gelişmekte olan ülkeler için çok zor bir politika alanıdır. Genç işsizliği nüfusun üçte ikisinin 25 yaşından genç olduğu Etiyopya'da önemli bir sorun olamaktadır. İşgücü büyürken, istihdam ise işgücü piyasası girintilerini içermek konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu durumda genç işsizliğinin, iş gücü piyasalarının işleyişinin ve temel politika çıkarımlarının çok daha iyi anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda ülkede yaşanan ekonomik büyüme ve gelişmelere rağmen işsizlik ve eksik istihdam Etiyopya'da ciddi bir sosyal sorun oluşturmaya devam etmektedir. Gizli işsizlik kırsal iş piyasasının özelliğidir ve açık işsizlik kentsel bölgelerde görülmektedir. CIA, 2014 raporuna göre, Etiyopya %17.5 genç işsizliği oranı ile dünya'da en yüksek işsizlik oranlarından birine sahiptir. Literatür taramasına dayalı bu çalışmada ikincil veri incelemesi ve literatür taraması ve değerlendirmesine ağırlık vererek iki yaklaşımın karışımını uygulamaktadır. Bu hususta mevcut literatürün, ilgili soruların her birinde unsurların ve figürlerin değerlendirilmesi ve incelemesi, istihdam yaratımının zorlukları ve genç işsizliği sorunu çözmedeki temel müdahaleler gibi yöntemler uygulanmıştır. Araştırma yoğun olarak (CSA) Merkezi istatistik kurumu (UEUS) İstihdam ve İşsizlik Anketi'nden alınmıştır. İş ve Sosyal İlişkiler Bakanlığı'ndan, Maliye ve Ekonomik Gelişme Bakanlığı'ndan alınan unsurlar ve figürler, mevcut ulusal istihdam politikaları ve stratejileri ve iş yaratımı ve politika uygulamasında kullanılan diğer temel müdahale araçlarına yer verilmiştir. Buna rağmen araştırmada geçen tüm bilgiler için hak iddia edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Youth unemployment and under employment is one of the most critical issue at global level and it is also a challenging policy arena for Ethiopia and for other developing nations. In Ethiopia almost two-thirds of the total population are younger than 25 years and the problem of youth unemployment become pressing agenda. The problem of unemployment creates social-economical problems and major policy challenges in Ethiopia. Ethiopia in the recent pariod shows significant economik developments. Despite those improvements unemployment and underutilization of labor resources continue to be a grave social problems. Disguised unemployment is a feature of the rural labour market while open unemployment is prevalent in urban areas. Indeed, Ethiopia has one of the highest urban unemployment rates, at about 17.5% of the youth labour force. This research deals with identifying the main factor for youth unemployment and intends to employe a mix of two approaches with a great weight on critical analysis of secondary data and literature reivew.The specific methods employed here include review and analysis of the existing literature/ facts and figures/ on each of the questions of interest- challenges of employment creation and the major intervention being done in solving youth unemployment problem. The essay heavily relies on statistical data from Central Statistical Authority Employment Unemployment Survey. Facts and figures from MoLSA/Ministry of Labor and Social Affairs; MoFED/Ministry of Finance and Economic Development; the existing national employment policies and strategies/NEPS/ and other major intervention tools used in employment creation and policy implementation.