Türkiye'nin toplumsal değişim sürecinde banka reklamlarının etkileri: 2000 – 2013 yılları
The effects of banking advertisements in the process of social change of Turkey: 2000-2013 years
  1. Tez No: 451581
  2. Yazar: EDANUR GÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EDİP ASAF BEKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Daha çok literatür taraması ve 2000-2013 yılları bankacılık basın ve televizyon reklamları incelemesine dayalı yürütülen bu çalışmada, Türkiye'nin kapitalistleşme süreciyle birlikte toplumun geçirdiği değişimler ve bu değişimde bankacılık ürün/hizmetleri ve reklamlarının etkisi tartışılmıştır. Bu etkiler tartışılırken yeni orta sınıf ve tüketim toplumu kavramları üzerinden gidilmiştir. Çünkü gelişmiş kapitalist ülkelerin ortak özelliği geniş ve güçlü bir orta sınıfa sahip olmalarıdır. Türkiye de, gelişmekte ve kapitalistleşmesini meşrulaştırmaya çalışan bir ülkedir. Özellikle 80'lerden sonra orta sınıf kavramı gün yüzüne çıkmış olsa da, 2000'li yıllardan sonra AK Parti hükümetleriyle varlığını gerçek anlamda meşrulaştırmaya yeni yeni başlamıştır. Bu nedenle bu çalışmada bu tarih aralığının ve bu kavramların seçilmesi ayrı önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is based on literature review and, banking press and tv commercials analysis between 2000-2013 years. In this resarch, the experienced change of society with capitalization process of Turkey and the impacts of banking products/services and ads at this change were discussed. During the discussion of these impacts, new middle class and consumer society were used as basic terms. Since the common characteristic of developed capitalist countries is having comprehensive and powerful middle class. In Turkey, although the term of middle classes emerged after 1980's, their real sense of presence has just begun to legitimize after 2000's especially with AKP administrations. Therefore, the selection of this date range and these terms is important.