Dört farklı güncel kök kanal şekillendirme sisteminin döngüsel yorulma ve kesme etkinliği yönünden karşılaştırılması
Comparison of four current root canal shaping systems in terms of cyclic fatigue and cutting efficiency
  1. Tez No: 452526
  2. Yazar: AHTER ŞANAL ÇIKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TOLGA CEYHANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nikel titanyum (NiTi) döner eğelerin endodontiye girişi ile birlikte kök kanal tedavisinin başarı oranı artmıştır. Ancak bu eğeler kullanım sırasında yüksek kırılma riski taşımaktadırlar. Bu nedenle, üreticiler daha etkili ve güvenli bir kanal tedavisi için hem etkili bir temizleme-şekillendirmeye olanak sağlayan hem de daha yüksek kırılma direnci sergileyen yeni eğe sistemleri üretmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada Reciproc, WaveOne, Twisted File (TF) ve TF Adaptive eğe sistemlerinin döngüsel yorulma ve kesme etkinliği yönünden karşılaştırılması hedeflendi. Döngüsel yorulma testi özel hazırlanmış bir düzenek ile uygulandı. Test için paslanmaz çelik blok içerisine hazırlanmış 4 farklı eğim açısı ve yarıçapı (600-2 mm, 600-5 mm, 450-2 mm ve 450-5 mm) sergileyen yapay kanallar kullanıldı. Her bir eğe sistemi kanal içerisinde kendi çalışma prensibi ile çalıştırıldı ve kırılma oluşana kadar geçen süre tespit edilerek yorulma dayanımı bu değerlere göre karşılaştırıldı. Test düzeneği modifiye edilerek kesme etkinliği testinde de kullanıldı. Test sırasında kesme işlemi pleksiglas levha üzerinde gerçekleştirildi. Endodontik başlık 150 gr ağırlıkla pleksiglasa doğru hareket edecek şekilde ayarlandı. Her bir eğenin 1 dakikada pleksiglas üzerindeki ilerleme miktarı ölçüldü ve kesme etkinliği bu ölçümlere göre karşılaştırıldı. Sonuçta, Reciproc grubu kanal eğimine bağlı olmaksızın en yüksek yorulma dayanımını sergilerken, en düşük kesme etkinliğini gösterdi. TF grubu ise en düşük yorulma dayanımını ve en yüksek kesme etkinliğini gösterdi. WaveOne ve TF Adaptive grupları ise iki testte de sırasıyla 2. ve 3. sıradaydı. Hareket kinematiği, resiprokasyon ilerleme açısı, eğenin üretim teknolojisi ve kor çapının döngüsel yorulma dayanımını etkilediği tespit edildi. Ayrıca, eğelerin enine kesitsel tasarım özellikleri ve hareket kinematiklerinin kesme yeteneklerini etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The success rate of root canal treatment has been increased after nickel titanium (NiTi) rotary instruments were introduced to endodontics. However, these instruments have high fracture risk while being used. Thus, for safer and more effective root canal treatment procedures, manufacturers are trying to generate new file systems that can not only have an effective cleaning-shaping ability, but also have high fatigue resistance. The aim of this study was to compare Reciproc, WaveOne, Twisted File (TF) and TF Adaptive systems in terms of cyclic fatigue and cutting efficiency. A custom made device was used for cyclic fatigue test. Tests were performed on four artificial canals, with different curvature angle and radius (600-2 mm, 600-5 mm, 450-2 mm ve 450-5 mm), prepared in a stainless steel block. Each file was used with its own kinematic in the artificial canals, fracture time of the systems were recorded and these data were used for comparison of cyclic fatigue resistance. Then, test device was modified in order to use in cutting efficiency test. During test procedure, cutting action was performed on plexiglass plates. Endodontic handpiece was adjusted to move towards the plexiglass plate with 150 gr weight. The penetration depth of each file on plexiglass in 1 minute was measured and comparison of cutting efficiency was performed according to these measurements. In conclusion, Reciproc files performed the highest cyclic fatigue resistance regardless of the canal curvature, while performing the lowest cutting efficiency. TF group performed the lowest cyclic fatigue resistance and the highest cutting efficiency. WaveOne and TF Adaptive groups were on 2. and 3. order in both tests, respectively. Kinematic, reciprocation angle, manufacturing technology and core diameter were confirmed to effect cyclic fatigue. In addition, cross-sectional design and kinematic of files effected their cutting ability too.