Mekanın duyusal-algısal boyutlarının beden-mekân ilişkisi üzerinden irdelenmesi: Pantomim-mimarlık sanat dalları ara kesitinden bakış
Intellectualizing the sensual and perceptual dimensions of space, on the basis of the relationship between the body and the space: An overview from the intersection of the 'pantomime' and 'architecture' arts
  1. Tez No: 452663
  2. Yazar: AYLİN AYNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
?Mekân?, içerisinde duyusal, algısal, zihinsel, soyut ve somut pek çok öğeyi barındırmakta olan fiziksel ve tinsel bir kavramdır. Bir varoluş süreci tanımlamakta, kişinin kendi bedeninde ve dünyada var olma hâlini, kendisi ve çevresiyle ilişkilenme-etkileşim biçimini ifade etmektedir. Mimarî-kentsel mekân, bu ilişkiler ağını oluşturan tüm etkenler altında, meslek disiplinleri çerçevesinde gerçekleştirilen yaklaşım olarak karşımıza çıkmakta, mimarî, bu ilişkiler ağının kendisi olarak tanımlanmaktadır. Bu ilişki durumunda beden, kişinin iletişime geçmesinde, dünyayı anlama ve anlamlandırma sürecinde fiziksel ve tinsel aracıdır. Beden, duygu ve düşüncelerin yani, insanın tinsel ve zihinsel varlığının ?birincil beden?idir. Bu bağlamda ?beden?in tanınması, beden-mekân ilişkisini sorgulama ve anlama, mevcut mekânların ilişkilenme biçimini ve etkilerini kavrama, bedenler için üretilen ve bedenler tarafından kullanılan mekânların irdelenmesi açısından son derece önemlidir. Beden-mekân ilişkisi incelenirken, konu, fiziksel gerçekliklerin kişinin bedeninde yer alan organları yardımıyla alınması ve beden içerisindeki sinir iletilerine dönüşmesini kapsayan duyumsama süreci ve onu takiben, kişinin içerisinde yer aldığı konum, durum ve ilişkiler ağına göre etkilenen ve değişen algı eylemi ve algısal süreç bağlamında ele alınmaktadır. Beden-mekân ilişkisindeki duyusal ve algısal boyutlar ele alınırken, bedeni merkez alan ve yine mimarî gibi bedenle sürekli iletişim ve etkileşim hâlinde olan sanat dalı ?pantomim?den yararlanılmakta, pantomim sanatının ve bedenle kurduğu ilişkinin, ?düşüncenin birincil mekânı olarak ?beden?de yer buluşunun, anlatım yöntemi olarak kullanılan ?mimarî imgeler?in irdelenmesi, pantomimin mekânla ve bedenle kurduğu ilişkinin tartışılması, hem bedenin hem de beden-mekân ilişkisinin daha iyi anlaşılması açısından olumlu görülmektedir. Ayrıca tez dâhilinde, konu çerçevesinde, birbirinden farklı noktalara/ bölümlere dair fikir geliştirmeme yardımcı olan, gerçekleştirdiğim atölye çalışmaları ve bu çalışmalardan elde edilen deneyimler de yer almaktadır. Tüm bu çalışmalar, tartışmalar ve literatür araştırmaları ile mekân-beden ilişkisi, duyusal ve algısal boyutları bağlamında şekillenişi ve mekân kavramı üzerinde düşünülmüş, pantomim sanatından, araç ve yöntemlerinden de yola çıkarak geliştirilen çerçevede, çeşitli mimarî örnekler duyular- beden- mekân bağlamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Space”is a physical and spiritual notion that has already many physical and nonphysical sensory, perceptual and intellectual items. It describes process of existence, one's own body and the process of being in the world Howewer, it refers the way of interaction and relation to himself and the environment. Architectural-urban space appears like an approach which carried out within the framework of professional disciplines, under the all the factors that make up the network of relations. Architecture can define as these relationships and the network. In this case the relationship, body is the physical and spiritual tool for person to contact, understand and interpret the world. Body is the ?primary body? of the emotional and mental presence of person. In this context, to recognise, probe, understand the“body”and ?the relationship between body-space? is extremely important to investigate about bodies, and the spaces which are produced by for them(bodies). In this thesis, examining the relationship between body-space, subject develops through the way from the prcocess of sensation to the perceptional process. When considering the sensory and perceptual dimensions of the relationship between body-space, ?pantomime?, which is centered on the body and in constant communication and interaction with the body, is used. To discuss the relation between pantomime and space-body is seen useful to understand the connection between body and space. In addition, within the thesis, within the framework of the subject, performed workshops and experiences of them are also included in the thesis to help for developing the idea. All of these studies, discussions, literatural researches and the space-body relation, the sensory and perceptual dimensions and configuration of the space concept, the art of pantomime and its? tools and methods are interpreted on the various architectural examples, in the context of the senses-body-space notions.