Türkiye'de mikrosulamanın gelişimi üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 45267
  2. Yazar: ELİF ÇELİKKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHİM KORUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
1 ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde üretimi yapılan mikrosulama elemanlarının teknik ve fiziksel özellikleri incelendikten sonra, mikrosulama ' da karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunulmaktadır. İnceleme kapsamındaki ürünlere ilişkin başlıca sorunlar; damlatıcılar in tıkanması, düzensiz damla çıkışı, mini yağmurlama başlıklarında eşsudağılımmın sağlanamaması ve mini yağmurlama ile damla sulama sistem tesisinde ortaya çıkan planlama hatalarıdır. Karşılaşılan bu sorunlar; damlatıcı ve mini yağmurlama başlıklarında gerçekleştirilecek kimi fiziksel düzenlemeler ile projelemenin topografya, toprak, bitki, su kaynağı gibi karşılaşılacak koşullara uygun yapılması ile giderilebilecektir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this study is to determine of the phycial and technical aspects, and production and application problems of micro irrigation systems in Turkey. The main problems about this subjects; clogging of drippers, nonuhiformity water distribution of drippers and sprinkler wetting pattern and unsufficient planning. Some of this problems can solve by technical improvements on drippers and minisprinklers. Furthermore, the other problems can solve with taking into account crop water requirements, water sources, soil and field conditions during the planning.