Benlik saygısı ve dindarlık ilişkisi: Denizli örneği
Self-esteem and religion relationship: Example of Denizli
- Tez No: 453252
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada bireylerin benlik saygısı ile dindarlık ve dini yönelim düzeyleri arasındaki ilişki, demografik verilerle (yaş, cinsiyet, fakülte, anne-baba eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik durum vb.) birlikte karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Birinci bölümde din, dindarlık, dini yönelim ve benlik saygısının kavramsal çerçeveleri çizilmiş, dindarlık ve benlik saygısı üzerine yapılan çalışmaların genel bir özeti verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın uygulama kısmı hakkında bilgi verilmiş, çalışmada kullanılan ölçekler tanıtılmış ve bu ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirliği test edilerek, kullanılan analiz yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra da araştırmaya katılanlar ve nitelikleri tablolar halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde ise SPSS programına girilen verilerin analizi yapılmış, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki ve farklılaşmalar tablolar halinde verilmiştir. Son olarak da elde edilen analiz verileri ışığında bulgular yorumlanmış ve değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2014 yılı Denizli il merkezinde yaşayan 18 yaş ve üstü 310 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Dinî Yönelim Ölçeği”ve“Benlik Saygısı Envanteri‟, deneklere ait kişisel bilgiler için ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Veriler „SPSS 22.0 for Windows‟ kullanılarak analiz edilmiştir. Dindarlık algısı ile benlik saygısı arasında anlamlılık düzeyine ulaşan herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relation between self-esteem, religiosity, and religious orientation of individuals according to demographic variables (age, gender, educational level of parents, socio-economic status, etc.) comparatively. The first part consists of the conceptual framework of religion, religiosity, religious orientation, and self-esteem literature review. The second part deals with methodological issues of the study. After presenting the sample the research results and analysis are presented in part three. Conclusions according to the interpretations of the results in light of the analysis are drawn in the last part. The sampling of this research includes 310 people,, whom age is between 18-above in Denizli. Religious Orientation Scale and Self-Esteem Scale had been used in this study. Personal Information Form was also distributed to people, who participated to this research. Data had been analyzed by SPSS 22.00 for Windows. Religiousness perception and self-esteem has been encountered.