Türkiye'de hazırgiyim sanayinde kadın işgücünün durumu: Ankara ili örneği
The state of ready-to-wear industry in Turkey: Ankara provience sample
  1. Tez No: 453404
  2. Yazar: NAZMİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de, Ankara ili örneği olarak, tekstil ve hazırgiyim sanayinde çalışan kadınların sosyo ekonomik özellikleri, sosyal normlara karşı tutum ve davranışları ile işyeri problemleri üzerine etkili olan unsurların analizi yapılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler çalışan kadınlardan anket yoluyla elde edilmiş olup, işyeri problemleri üzerine etkili faktörlerin analizinde Logit modellerden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kadınların ortalama yaşı 37 yıl olup, ortalama hane genişliği 3,6 kişi'dir. Kadınların % 28,2'si ilkokul, % 27,1'i ortaokul ve % 38,8'i lise mezunudur. Çalışma hayatına yeni katılan kadınların eğitim düzeyinin yükselmekte olduğu ve daha çok lise mezunu ve üstü eğitim düzeyine sahip kadınların işgücü piyasasına katıldığı görülmektedir. İşyeri problemleri üzerine etkili unsurlar açısından, tekstil ve hazır giyim sektöründe çalışan kadınların eğitim düzeyi, kadın sağlığına yönelik eğitim ihtiyaçları, çocuklarının geleceğine yönelik eğitim beklentileri ve aile sorumluluklarına yönelik sorunlarının çözülmesi durumunda kadınların işyeri problemlerinde azalış görüleceği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; as a sample of Ankara provience in Turkey; an analysis has been done of socio-economic characteristics of women working in textile and ready-to-wear industry; attitudes and behaviors towards social norms; and elements affecting workplace problems. The data used in the study were obtained from the working women by questionnaire; and logit models were used in analyzing the factors affecting workplace problems. According to the results obtained, the average age of the women is 37 years and the average household size is 3.6 persons. 28,2% of the women are primary school, 27,1% are middle school and 38,8% are high school graduates. If some of the problems of women are resolved such as their family responsibilities; the level of education of whom working in textile and ready-wear sector; their training needs for women's health; and expectations for the future of their children; it is assumed that there will be a decrease in women's workplace problems.