Kablosuz sensör ağ tabanlı endüstriyel ortamlarda dağıtılmış kontrol sistemlerinin geliştirilmesi
Implementation of distributed control systems in wireless sensor networks(wsn)-based industrial environment based on
  1. Tez No: 453445
  2. Yazar: ÜZEYİR İLBAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF DURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Otomasyon sistemlerindeki gelişmeler, ihtiyaçların kablosuz sistemlere doğru kaymasına neden olmuştur. Bu ihtiyaçlar neticesinde, kablosuz sensör ağları çok önemli bir konu haline gelmiş ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu sistemler, bir ortamdaki tüm kabloları ortadan kaldırarak bilgileri kayıpsız bir şekilde, belirli bir mesafede istenilen bir başka noktaya aktarmamızı sağlamaktadır. Günümüzde, endüstriyel otomasyon sektöründeki çalışmalar genellikle Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC) üzerine kurulmuştur. PLC sistemleri ile üst düzey algoritmalar hayata geçirilmekte ve otomatik kontrol projeleri kurulabilmektedir. Süreç otomasyonunun olduğu fabrikalarda, aynı anda farklı noktalara müdahale etme ihtiyacı, PLC sistemlerinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Birçok PLC ve bilgisayar sisteminin bir araya geldiği, dağıtılmış kontrol sistemleri(DCS) bu uygulamalara çözüm olarak geliştirilmiştir. Bir fabrika dağıtılmış şekilde kontrol edilerek, tüm sistem tek bir noktadan görüntülenebilir ve müdahale edilebilir. Kablosuz sensör ağları da dağıtılmış sistemlerin bir parçası olabilir. Yapılan bu tez çalışmasında, kablosuz sensör ağ tabanlı endüstriyel ortamda dağıtılmış bir kontrol sisteminin farklı tekniklerle kontrolü gerçekleştirilmiştir. Öncelikle bulanık mantık ile modelleme yapılmıştır. Bu modelleme bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Aynı sistemin algoritmik olarak PLC ile kontrolü sağlanarak, yapılan iki ayrı kontrol metodu arasında kıyaslama yapılmıştır. Kıyaslama neticesinde performans analizi gerçekleştirilmiş ve sonuçları paylaşılmıştır. .
Özet (Çeviri)
Developments in automation systems are caused the need to shift toward wireless system. As a result of this need, wireless sensor networks have become a very important issue and its use is widespread. These systems, eliminating all the cables to the an environment information in a lossless manner, enables us to transfer at a distance. High-level algorithms being implemented with PLC systems and automatic control projects can be established. Nowadays, working in the industrial automation sector is generally based on the PLC. Process automation in factories is, at the same time the need to intervene at different points, are insufficient to create a cause of the PLC system. Many PLC and computer systems come together, distributed control systems (DCS) was developed as a solution for this application. The checked a factory so distributed, all systems can be viewed from a single point and could be intercepted. Wireless sensor networks can be part of a distributed system. This thesis, wireless sensor network based control with different techniques of industrial environments in a distributed control system are realized. Firstly made of modeling with fuzzy logic. The modeling was performed on computer. Algorithmically providing the same system with PLC control, it makes comparisons made between two different control method. Performance analysis was carried out as a result of this comparison and the results were shared.