Kentsel dönüşüm alanlarında uygunluk analizi: Gümüşhane örneği
Conformity analysis in urban transformation areas: Sample of Gumushane
  1. Tez No: 453552
  2. Yazar: BURÇİN AYDURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kentleşme; ana sebep itibarı ile ekonomik olarak güçlenmek amacıyla insanların küçük yerleşimlerden daha büyük merkezlere yani şehir merkezlerine göçlerin başladığı zaman ortaya çıkmıştır. Ulaşım imkânlarının çeşitlenmesi ile birlikte şehirlerin büyümesi kent sınırlarına doğru genişleme göstermiştir. Bunun sonucunda, yoğun kent şeklinden daha dağınık kent şekline doğru dönüşüm başlamıştır. 1950'lere kadar dünyadaki nüfusun büyük bir bölümü geçimini tarımsal faaliyetlerden sağlamakta iken hızla gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak yeni iş olanaklarının ortaya çıkmasıyla kentlerin nüfusu artmaya başlamıştır. Ülkemizdeki konut hacminin büyük çoğunluğunun imar mevzuatı dışında yapılmış olduğu karşı konulmaz bir gerçektir. Herkesin hemfikir olduğu ancak çıkartılan kanunlara rağmen tam anlamı ile önüne geçilemeyen bu durum kalitesizlik açısından afet riski oluşturmakta ve çarpık kentleşmeye neden olmaktadır. İşte bu çarpık kentleşme ve çirkin görüntünün ortadan kaldırılması ve daha yaşanabilir alanların oluşturulabilmesi için planlı bir müdahalenin gerekliliği“kentsel dönüşüm”kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada ülkemizdeki kentsel dönüşüm uygulamalarının çeşitleri ve yasal dayanakları üzerinde durulmuş, kentsel dönüşüm alanlarının seçiminde hangi alanların ele alınması gerektiği araştırılmıştır. Gümüşhane ili, Yenimahalle Mahalle sınırları içerisinde kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu düşünülen bir alan için arazi ve kurumlardan toplanan mekânsal veriler ilişkilendirilerek Sketch Up programı ile 3 boyutlu hale getirilmiştir. İmar planına uygunluk için çekme mesafesine tecavüzlü binalar ortaya çıkarılmıştır. Seçilen alana yönelik kentsel dönüşüm sonrası örnek modelleme çalışması yapılmış, yapılan modelin 3 boyutlu hali ortaya çıkarılarak eski ile yeni durum karşılaştırılmış ve kentsel dönüşüme uygun bir alan olup olmadığının araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization; the main reason to strengthen the economy, has emerged when people began to migrate from smaller settlements to larger urban centers. The growth of city with diversification of transportation opportunities showed expansion towards city borders. As a result, transformation from intense city form to more dispersed urban form has begun. While a large part of the population in the world until 1950's were living on agricultural activities, rapidly improving technology and urban population began to increase with the emergence of new business opportunities. It is irresistible that vast majority of residential property in our country is outside zoning legislation. Although everyone is on the same mind, law taken out this situation poses a disaster risk in terms of poor quality causes a distorted urbanization. This unplanned urbanization and ugly image of disappearance has revealed the necessity of a planned intervention to create a more livable space of“urban renewal”concept. In this study, types and legal bases of urban transformation applications in our country are emphasized, areas that considered in selection of urban transformation are researched. For Gümüşhane province, Yenimahalle district, the area where urban transformation is thought, the spatial data collected from land and institutions converted to 3D with Sketch Up. For compliance with reconstruction plan, raided buildings were uncovered. A sample modeling study was conducted after urban transformation for the area, 3D model is revealed, and new situation is compared with the old one, lastly conducted to investigate whether the area is appropriate for urban transformation.