Burkulması engellenmiş çelik çaprazlar ile güçlendirilmiş betonarme yapıların dinamik özelliklerinin yapısal tanımlama yöntemi ile belirlenmesi
The determination of dynamic properties of rc structures retrofitted with buckli̇ng restrained braces by using healt monitoring procedures
  1. Tez No: 453579
  2. Yazar: BURAK YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye, bulunduğu coğrafik konum göz önüne alındığında sismik hareketliliğin oldukça fazla yaşandığı bir ülkedir. Deprem kuşağı üzerinde olan ülkemizde geçmişte meydana gelen depremlerden dolayı can ve mal kayıpları yaşanmıştır. Ülkemizde meydana gelen depremlerde son 50 yıl içerisinde yılda ortalama 1000 kişi yaşamını yitirmiştir. Bu depremler, Türk yapı stoğunun depreme karşı oldukça yetersiz olduğunu göstermiştir. Özellikle 1999 yılından önce yapılan yapıların can ve mal kaybı açısından ciddi risk oluşturdukları ülkemiz araştırmacıları tarafından bilinmektedir. Bu yapılarda gerek mühendislik açısından ve gerekse yapım aşamasındaki yetersiz kontrollerden kaynaklanan ciddi yapısal kusurlar bulunmaktadır. Dolayısı ile mevcut ve kusurlu yapılar için iki farklı çözüm yolu mevcuttur; yapıların yıkılıp yeniden yapılması veya yapıların güçlendirilmesidir. Çerçeve tipi betonarme binaların öngörülen deprem etkileri altında güçlendirilmesinde pratik yöntemlerden biri çelik çaprazlardır. Çelik çaprazların (ÇÇ'lerin) eksenel rijitliklerinin fazla olmasından dolayı kusurlu betonarme çerçevelerde yatay yük taşıyıcı elemanlar olarak kullanılmaktadır. Yeni nesil ÇÇ'lerden olan Burkulması Engellenmiş Çelik Çaprazlar (BEÇÇ'lerin) çekme ve basınç istemleri altında benzer davranış göstermektedir. BEÇÇ'ler ile güçlendirilmiş yapılarda yapısal tanımlama, BEÇÇ ile güçlendirilmiş betonarme çerçevelerin güçlendirme öncesi, güçlendirme sonrası ve deprem yüklerine maruz kaldıktan sonraki yapısal ve dinamik özelliklerinin çıkartılmasına, hasar durum tespitine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Our country is located in the high seismic zone and this resulted in catastrophic earthquakes in the last two decades. Many of the existing reinforced concrete (RC) structures in the seismic zones are vulnerable to earthquakes in our country. It is known by researchers that the existing RC structures, especially the structures constructed before 1999, pose a serious risk in terms of life and property. There are serious deficiencies in the existing RC structures due to insufficient controls and engineering applications. Furthermore, these structures are weak against the lateral demands. There are two alternatives for the deficient existing structures; the RC structures can be destroyed and then reconstructed or they can be retrofitted. One of the well-known seismic retrofitting techniques is adding steel braces to the RC frames. The main reason of using steel brace for the purpose of retrofitting is axial rigidity which is very high. Hence, the steel braces are used as a lateral load carrying members to improve the seismic performance of deficient RC frames. These new generation steel braces are named as buckling restrained braces (BRBs). They have approximately the same capacity under both compressive and tensile demands and their hysteretic behaviour are quite stable. The health monitoring of the braced frames with BRBs enables to provide characteristic of the retrofitted braced frames before and after retrofit and after lateral demands imposed by earthquake.