A teamwork usability scale:design and evaluation
Bir takım çalışması kullanılabilirilik ölçeği: Geliştirme ve değerlendirme
  1. Tez No: 453780
  2. Yazar: MEHMET İLKER BERKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAHOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışmada, bilgisayar tabanlı paylaşımlı çalışma ortamlarının kullanılabilirliğini ölçmek üzere geliştirilen bir ölçüm modelinin geliştirilme süreci anlatılmaktadır. Açık ve gizil değişkenler bilgisayar ortamında takım çalışmasına dair literatür taraması yolu ile belirlenmiştir. Ölçüm modeline binaen bir yapısal model de oluşturulmuştur. Her iki model PLS-SEM yaklaşımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Açık değişkenler, 5 farklı çevrimiçi kelime işlem yazılımının kullanıcısı olan farklı uluslardan 398 kişi tarafından, kullanıcısı oldukları yazılımı değerlendirmek üzere cevaplanmıştır. Önceden belirlenen 37 değişkenin 22 tanesi ölçüm yapabilme kriterlerine uygun bulunmuştur. Bu açık değişkenlerle, bilgisayar tabanlı paylaşımlı çalışma ortamlarının kullanılabilirliğine ilişki 7 gizil değişkenin ölçümü yapılmaktadır. Bu gizil değişkenler 3C Mekanikleri, Ortak Paydalar, Takım Uyumu, İletişim, Paylaşımlı Erişim, Farkındalık ve Kullanılabilirlik öğelerinden oluşmaktadır. Toplanan veriye dayalı olarak, gizil değişkenlerden oluşan yapısal model görgül olarak doğrulanmıştır. Oluşturulan yapısal model, Bilgisayar Destekli İşbirlikli Çalışma Ortamlarının kullanılabilirliğine dair çeşitli iskelet ve modelleri bir araya getirmekte, paylaşımlı çalışma ortamlarının kullanıcıları tarafından sağlanan veriye dayalı olarak ölçeğin güvenilirlik ve geçerliliğine dair gözleme dayalı deliller ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the development process of a set of questionnaire items to establish a measurement model for the usability of shared workspace groupware systems. Manifest variables and latent variables are based on the various dimensions of teamwork collated through the literature. A structural model was enrooted on the measurement model. Models were both evaluated through PLS-SEM. Data acquired on candidate questionnaire items from 398 international respondents who are users of five different online collaborative word processors was used for model analysis. 22 manifest variables were the retained from 37 candidate items, which were measuring seven latent constructs:“3C Mechanisms”,“Grounding”,“Team Integration”,“Communication”,“Shared Access”,“Awareness”and“Groupware Usability”. Data provided empirical evidence for the structural model based on these latent variables. The responses of the participants were not sensitive to differences between users in terms of gender and native language, but showed sensitivity to age, experience with the evaluatd software and different shared workspace groupware evaluated in the study. Our structural model attempts to integrate several frameworks and models of Usability for CSCW environments and provides an empirical evidence for its reliability, validity based on subjective responses from users of shared workspace groupware.