Tirozin kinaz inhibitörleri ile tedavi edilen hastalarda tedavi izleminde, ilaç etkileşimleri ve yan etkilerin saptanması ve önlenmesinde klinik eczacının rolü
The role of clinical pharmacist in detection and prevention of drug interactions and side effects in patients treated with tyrosine kinase inhibitors
  1. Tez No: 453975
  2. Yazar: KAMER TECEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
TECEN, K. Tirozin kinaz inhibitörleri ile tedavi edilen hastalarda tedavi izleminde, ilaç etkileşimleri ve yan etkilerin saptanması ve önlenmesinde klinik eczacının rolü. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Klinik Eczacılık Tezli Yüksek Lisans Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Yeni geliştirilen hedefe yönelik tedavilerden biri olan tirozin kinaz inhibitörlerinin kanser tedavisinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında; tirozin kinaz inhibitörü kullanan hastaların tedavi izlemine klinik eczacının katılımı ile; ilaç etkileşimlerinin saptanması ve önlenmesi ile birlikte yan etkilerin eczacı tarafından izlenerek azaltılması hedeflenmektedir. Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Onkoloji Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünde Ekim 2015 - Nisan 2016 tarihleri arasında tedavisi sürdürülen ve tirozin kinaz inhibitörü kullanan 55 hasta, ilaç etkileşimleri ve yan etkiler açısından klinik eczacı tarafından izlenip değerlendirilmiştir. Çalışma süresi içerisinde toplam 92 ilaç etkileşimi saptanmış ve bu etkileşimlerin 54 (%58,69)'ü klinik eczacı tarafından anlamlı bulunarak değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirilmeye alınan ilaç etkileşimlerinden 18'i ile ilgili doktora öneride bulunulmuş ve doktorun onayı ile tedavide gerekli olan değişiklikler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
TECEN, K. The role of clinical pharmacist in detection and prevention of drug interactions and side effects in patients treated with tyrosine kinase inhibitors. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master of Science Thesis in Clinical Pharmacy, Ankara, 2016. The use of tyrosine kinase inhibitors as targeted therapies in cancer treatment becomes prevalent. The aim of this study was to determine and prevent drug-drug interactions and also to reduce side effects of thyrosine kinase inhibitors in patients by the involvement of clinical pharmacist in therapeutic monitoring. Fifty five patients using tyrosine kinase inhibitors between October 2015 and April 2016 and followed in the Hacettepe University Hospitals Oncology Hospital, Medical Oncology Department were monitored and evaluated by a clinical pharmacist in terms of drug-drug interactions and side effects. During the study, a total of 92 drug interactions were observed, of those 54 (58,69%) were regarded as clinically significant by a clinical pharmacist. Among those clinically significant drug interactions, pharmacist made recommendations about 18 interactions which were accepted by the doctor and required modifications were implemented where necessary.