Perkütan endoskopik gastrostomi tüpü olan çocuklarda üç farklı bakım yönteminin peristomal cilt bütünlüğüne etkisi
The effect of three different care methods on peristomal skin integrity of the children with percutaneous endoscopic gastrostomy tube
- Tez No: 453993
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Pars, H. Perkütan Endoskopik Gastrostomi Tüpü Olan Çocuklarda Üç Farklı Bakım Yönteminin Peristomal Cilt Bütünlüğüne Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2016. Randomize kontrollü olan bu araştırmanın amacı, PEG tüpü olan çocuklarda üç farklı yöntemi (hidrojel, sabunlu su, serum fizyolojik) ile yapılan stoma bakımının peristomal cilt bütünlüğüne etkisini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Ankara'da yer alan 3 üniversite hastanesinde PEG tüpü takılan 60 hasta oluşturmuştur. Üç farklı yöntem ile oluşturulmuş gastrostomi bakım protokolü rehberliğinde 1 kez hastane ziyareti ve 4 kez ev ziyareti olmak üzere 1 ayda toplam 5 kez hasta ziyareti yapılmıştır. Veriler, Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta İzlem Formu, Peristomal Cilt Bütünlüğü Gözlem Formu ile toplanmıştır. Araştırma sonunda, hastaların %33,3'ünde akıntı, %33,3'ünde kızarıklık, %21,7'sinde hipergranülasyon dokusu, %18,3'ünde kanama, %11.6'sında persitomal cilt enfeksiyonu belirlenmiştir. Görülen bu komplikasyonlardan akıntı, kanama, hipergranülasyon dokusu, sıcaklık artışı ile PEG tüp kalınlığı, PEG açılan hastane ve PEG açılan ortam arasında istatsitiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05). Uygulama süresince gliserinli hidrojel ile stoma bakımı yapılan grupta hidrojele bağlı yan etki gelişmemiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, peristomal cilt bütünlüğü sağlamak için yapılan stoma bakım sürecinde, gliserinli hidrojelin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pars, H. The Effect of Three Different Care Methods on Peristomal Skin Integrity of the Children with Percutaneous Endoscopic Gastrostomy Tube. Hacettepe University Health Sciences Institute, Pediatric Nursing Program, Doctoral Thesis Dissertation, Ankara, 2016. The purpose of this randomized-controlled study is to assess and compare the effects of three different care methods (hydrogel, soap and water, normal saline) on peristomal skin integrity of the children with PEG tube. The participants were 60 patients with PEG tube in three university hospitals located in Ankara. Throughout one month, the patients were monitored for five times, once in hospital and four times at home. The visits were performed with the help of the gastrostomy care guide which was formed with three different methods. The data were collected using Patient Information Form, Patient Inspection Form, and Peristomal Skin Integrity Observation Form. Results showed that 33,3% of the patients had leakage, 33,3% had rash, 21,7% had granulation tissue, 18,3% had bleeding, and 11,6% had peristomal skin infection. Among these complications observed, a significant relationship was found between leakage, bleeding, hypergranulation tissue, increase in temperature and PEG tube thickness, the hospital where PEG was applied, and the environment where PEG was applied (p0,05). No hydrogel-related side effects developed in the hydrojel group. Acording to the results, glycerin-based hydrogel is recommended for use in the stoma care process with a view to enhancing the peristomal skin integrity.