Çok katlı çelik çerçevelerin II.mertebe limit yüklerinin hesabı
- Tez No: 45410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL İRTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
o..*. ' Kr~ vA T" '-::. \ ÖZET ÇOK KATLI ÇELİK ÇERÇEVELERİN H. MERTEBE LİMİT YÜKLERİNİN HESABI Coşkun ÜÇERLER Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd.Doc.Dr. Erdal İRTEM) Bahkesir-TÜRKİYE, 1995 Bu çalışmada, aynı geometriye sahip konut ve büro tipi çelik yapı sistemlerinin, I. ve E. derece deprem bölgeleri için ülkemiz yönetmeliklerine göre boyutlandırılması yapılmıştır. Ardından, boyutlandırılan sistemlerin malzeme ve geometri değişimi bakımından lineer olmayan yapı davranışı ve II. mertebe limit yüklerinin hesabı incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, ülkemizde uygulanmakta olan TS 648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları standardı ve yatay deplasmanların sınırlandırıldığı TS-Y alternatif boyutlandırma kriteri ile aynı geometriye sahip konut ve büro tipi yapıların I. ve II. derece deprem bölgeleri için boyutlandırılması yapılmıştır. ikinci aşamada, boyutlandırılan yapı sistemlerinin birinci ve ikinci mertebe elastoplastik hesabı, lineer olmayan teoriye göre çok katlı çelik yapı sistemlerin hesabı için geliştirilen IMEP-3D bilgisayar programından yararlanılarak yapılmış ve göçme güvenlikleri, yük parametresi-yerdeğiştirme bağıntıları, plastik kesitlerin oluşumları ve ikinci mertebe etkileri elde edilerek sonuçlar grafik ve tablolar halinde geniş bir şekilde özetlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : çok kath çelik çerçeve / lineer olmayan sistemler / ikinci mertebe teorisi / elastoplastik hesap / göçme güvenliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF SECOND-ORDER LIMIT LOADS OF MULTI-STORY STEEL FRAMES Coşkun ÜÇERLER Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (MScThesis / Supervisor : Yrd.Doç.Dr. Erdal İRTEM) Balıkesir - TÜRKİYE, 1995 In this study, determinations of sizes for same geometrical multi story residential and office type steel structures for the first and second degree earthquake regions are investigated Turkish Standards. This is followed by calculations for different materials and geometrical changes due to non-linear behavior of structure and second order limit loads are investigated. In the first stage of this study, a multi story structure is designed according to the structures maximum proportional transpositions restrict which is called current earthquake regulation TS 648 Building Code for Steel Structures and TS-Y alternate design criteria which is lateral displacement controlled in first and second degree earthquake regions. In the second stage, steel structure is analyzed according to the principles of the both first and second-order elastic-plastic theories. These are studied according to the non linear theory for multi story steel structures using IMEP-3D computer program. The collapse safety, load parameters, displacement diagrams occurring plastic sections and their second order effects are presented by graphics and tables with a compact and abstract form. KEY WORDS : multi-story steel frame / non-linear structures / second-order theory / elastic-plastic analysis / collapse safety. m