Türkiye'de hazine taşınmazlarının ekonomik kalkınma üzerindeki rolü
The role of treasury real estates on economic development in Turkey
  1. Tez No: 454405
  2. Yazar: DENİZ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'nin iktisadi kalkınmasının sağlanmasının ve sürdürülebilir olmasının en temel şartı ülkenin sahip olduğu doğal, beşeri ve ekonomik kaynakların etkin biçimde kullanılmasıdır. Türkiye'de sürdürülebilir iktisadi kalkınmayı sağlayacak doğal ve ekonomik kaynaklardan olan hazine taşınmazlarının tamamının rasyonel, etkin ve verimli kullanımı vazgeçilmez bir unsurdur. Bu nedenle hazine taşınmazlarının kısa, orta ve uzun dönemli olarak ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Türkiye'de hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik yapılan işlemler: tahsis, kira, irtifak hakkı tesisi, satış ve ecrimisildir. Ancak, bu taşınmazların ekonomiye kazandırılmasına yönelik yapılan işlemler istenilen düzeyde değildir. Hazine taşınmazlarının yönetimi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkin yasal ve kurumsal değişiklik yapılması gerekmektedir. Bu değişikler ile birlikte yapılacak bir planlama doğrultusunda hazine taşınmazları ekonomiye kanalize edilmelidir. Böylelikle, hazine taşınmazları rasyonel, etkin ve verimli ticari yatırımlara konu edilerek ekonomiye kazandırılacak ve iktisadi kalkınmaya katkı sunacaktır. Bu çalışmada Türkiye'de hazine taşınmazlarının ekonomik kalkınma üzerindeki rolü tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The achievement of Turkey's economic and sustainable development of the country's most basic requirement is to be used of natural, human and economic resources efficiently. One of the natural and economic resources in Turkey is treasury properties that will support sustainable economic development by using the whole of treasury real estates rationally, effectively and efficiently. Therefore, the immovable property of the treasury in the short, medium and long term are required to be brought into the economy. Immovable transactions of the treasury in Turkey towards the economy: allocation, lease, easement, sales and ecrimisil. However, actions towards these real estates economy is not at the desired level. Treasury in relation to the management of his real estate and the economy the legal and institutional changes is necessary. These changes are in line with the treasury's planning to be held in conjunction with the real property must be channelled into the economy. Thus, with the usage of treasury of real property in rational, effective and efficient way will be introduced into the economy by commercial investments, subject to, and will provide a contribution to economic development. In this study, in Turkey, the role of treasury real estates on the economic development will be discussed.