Türkiye'de değişen radyo dinleme alışkanlığı ve özel radyolarda radyo tiyatrosu
Changi̇ng habi̇ts of li̇steni̇ng radi̇o i̇n Turkey: And the radi̇o theatre i̇n pri̇vate radi̇os
  1. Tez No: 454651
  2. Yazar: SERHAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi kitle iletişim araçlarını büyük bir gelişim ve değişimin içerisine soktu. Geniş kitleleri etkileyen bu araçların gelişmesi birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Örneğin, 1900'lü yılların başında sabit mekanlarda dinlenebilme imkanı olan radyo, zaman içerisinde hantallığından kurtularak cep telefonlarına kadar girmeyi başardı. Yıllar içerisinde teknolojik gelişmeye bağlı olarak radyo, dinleme alışkanlığını değiştirerek yeni kültürel özellikler kazandırdı. Bu tez çalışmasında kitle iletişim araçlarından biri olan Radyonun, hem dinlenme süreci hem de programları arasında yer alan radyo oyununa yer verilme süresi incelenmiştir. Aynı zamanda TRT ve TGRT FM ile NTV RADYO yayınları incelenmiş ve radyo oyunları üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelime Televizyon, Radyo, Özel Radyo, Radyo Tiyatrosu,Tiyatro, Medya
Özet (Çeviri)
The development of technology at a dizzying pace has brought mass media into a major development and change. The development of these vehicles, which affect large quantities, brought many innovations together. For example, at the beginning of the 1900s, the radio, which could be rested at a fixed location, managed to get rid of the cumbersome time and get in to mobile phones. Over the years, depending on technological progress, the radio has changed its listening habits and brought new cultural features. In this thesis, Radyoun, which is one of the mass communication tools, investigated the period of radio play which is included between the rest process and its programs. At the same time, TRT, TGRT FM and NTV RADIO broadcasts were examined and radio games were emphasized. Keywords Television, Radio, Private Radio, Radio Theater,Theater, Media