Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 2000-2015 yılları arasında, geriatrik hasta popülasyonunda, acil diyaliz endikasyonları, uygulaması, klinik bulguları ve sonuçları
Indications, clinical findings and results of emergent dialysis in geriatric patients between 2000-2015 in Cerrahpaşa Medical Faculty
- Tez No: 455129
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Nefroloji, Geriatrics, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Geriatrik hasta popülasyonunda acil diyaliz endikasyonları,uygulaması,hastaların klinik ve laboratuvar bulguları,renal durum,sağkalım-ölüm oranları ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD. Nefroloji BD. hemodiyaliz ünitesinde 1 Ocak 2000–31 Aralık 2015 tarihleri arasında acil diyaliz uygulanan 65 yaş ve üstü hastalara ait demografik özellikler,acil diyaliz endikasyonları,acil diyalize neden olan klinik tablo,ek hastalıklar,diyaliz yöntemi,uygulanışı ve gelişen komplikasyonlar,diyaliz öncesi hastaların klinik durumu,tedavi ve diyaliz sonrası renal durumu ve sürvisi retrospektif dosya incelemesi ile aynı araştırmacı tarafından incelendi. Bulgular: : İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD. Nefroloji BD.'nda 1 Ocak 2000–31 Aralık 2015 tarihleri arasında 442 geriatrik hastaya acil diyaliz uygulandı.Hastaların tamamında hemodiyaliz uygulandı..Hastaların %25,1'ine akut böbrek hasarı(ABH),%29,6'sına kronik böbrek yetmezliği (KBY),%45,3'üne KBY üzerine ABH nedeniyle hemodiyaliz uygulandığı saptandı.Acil hemodiyaliz endikasyonları hastaların%43,7'sinde hipervolemi,%28,3'ünde üremik semptomlar,%17,9'unda hiperkalemi olarak izlendi.Komorbid hastalık olarak hastaların %55,7'sinde sistemik hipertansiyon,%33,5'inde diyabetes mellitus,%37,8'inde kardiyovasküler hastalıklar ve %30,5'inde malinite saptandı.Acil hemodiyaliz komplikasyonu olarak %15,8 hastada hipotansiyon izlendi.Acil hemodiyaliz uygulanan hastaların %34,6'sının öldüğü saptandı.Ölüm nedenleri hastaların %44,4'ünde altta yatan hastalık, %28,8'inde enfeksiyon ve %13,7'sinde kardiyovasküler hastalıklar izlendi.Yaşayan hastaların %15,2'sinde tam iyileşme,%32,5'inde diyaliz ihtiyacı olmayan KBY ve %52,3'ünde diyaliz ihtiyacı olan KBY olduğu görüldü. Sonuç: 15 yıllık sürede geriatrik hasta popülasyonunda acil hemodiyalizin en sık KBY üzerine ABY nedeni ile uygulandığı görüldü.Hipervolemi ve üremik semptomlar önde gelen diyaliz endikasyonlarıydı.Hastaların %34,6'sının takip süresinde öldüğü görüldü.En sık ölüm nedenlerinin altta yatan hastalıklar,enfeksiyon ve kardiyovasküler hastalıklar olduğu saptandı.Sağ kalan hastaların büyük bir kısmının hayatını diyaliz ihtiyacı olan KBY hastası olarak devam ettirdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim and Objectives: In this study,composed of a geriatric patients population it is aimed to define the indications for emergent dialysis and emergency dialysis applications with the clinical and laboratory findings of the patients,their renal conditions,survival and mortality ratios and other factors related to these outcomes. Patients and Methods: Patients older than 65 years old who passed through emergency dialysis sessions in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Internal Medicine Department Nephrology Section between 1st January 2000 and 31st December 2015 with their demographic characteristics, emergent dialysis indications, clinical progresses, co-morbid conditions, methods of dialysis, applications and complications, clinical findings before dialysis treatments, renal conditions after dialysis and survivals were retrospectively analysed from patient files. Results: 442 geriatric patients had emergent hemodialysis in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Internal Medicine Department Nephrology Section between 1st January 2000 and 31st December 2015 .25,1% of the patients had acute kidney injury,29,6% had chronic kidney disease (CKD) and 45,3% of them had acute on chronic kidney failure. Indications for emergent dialysis were hypervolemia in 43,7% of the patients, uremic symptoms in 28,3% and hyperkalemia in 17,9% of them. 55,7% had systemic hypertension, 33,5% had diabetes, 37,8% had cardiovascular diseases and 30,5% had malignancies as co-morbid conditions.As a complication of hemodialysis 15,8% of the patients had hypotension. 34,6% of the patients died.Death was because of the underlying diseases in 44,4% of the patients,infections in 28,8% and cardiovascular diseases in 13,7% of them.Among patients who survived 15,2% had complete remission,32,5% progressed to CKD without further needs for dialysis and 52,3% progressed to CKD that need dialysis Conclusion: In this 15 years of follow-up period,emergency dialysis in the geriatric population was mostly because acute on chronic renal failure.Hypervolemia and uremic symptoms were among the leading dialysis indications.34,6% of the patients died during the follow-up peroid. Most frequent reasons of the mortality were underlying diseases, infections and cardiovascular diseases.