Palpe edilemeyen meme kanserlerinde radyonüklid rehberliğinde lezyon lokalizasyonu ve sentinel lenf nodülü biyopsisi (SNOLL)
Radioguided occult lesion localization plus sentinel node biopsy (SNOLL) in non-palpable breast cancers
  1. Tez No: 455186
  2. Yazar: KIVILCIM ULUSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FERAHMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Meme tarama programlarının yaygınlaşması, kadınların meme kanseri konusunda bilinçlenmesi, görüntüleme teknolojisindeki gelişmeler, görüntüleme yöntemlerinin daha yaygın kullanılabilir ve erişebilir hale gelmesi, meme kanserlerinin daha erken dönemde tespit edilebilme oranını arttırmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak meme cerrahisi daha minimal invaziv olarak şekillenmiş ve bu amaçla bir çok yeni cerrahi teknik geliştirilmiştir. Amaç Bu çalışmanın amacı SNOLL tekniinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem Nisan 2006 ve Ağustos 2016 tarihleri arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Meme Cerrahisinde, PEML kanser tanısı yada yüksek şüphesi olan, radyonüklid madde ile PEML ve SLN işaretlenip eksizyonu yapılan 83 hasta çalışmaya alındı. Hastaların klinik, radyoloji ve patoloji bulguları IBM SPSS statistik veri tabanına kaydedilerek değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya alınan 83 hastanın yaş ortalaması 52.6 ± 9' du. Çıkartılan ortalama SLN sayısı 2.4, en fazla 6' dır. 77 hastada (%95.1) tümör dokusu saptanmış, ortalama tümör boyutu 1.44 cm (±1 cm), (min: 0,6 cm, max: 6.5 cm) bulunmuştur. 52 hastaya (%64.2) peroperatif reeksizyon yapılmıştır. 9 hastada (%11.1) parafin değerlendirmede sınır pozitifliği saptanmıştır. 10 hastada (%12.3) frozen incelemede, 5 hastada (%12.3) parafin değerlendirmede ALN' unda metastaz saptanıp aksiller diseksiyon uygulanmıştır. Demonstratif özelliklerle SLN pozitifliği ve cerrahi sınır pozitifliği arasında ilişki bulunmamıştır. Tartışma SNOLL PEML eksizyonunda dünyada kabul gören bir prosedür haline gelmiştir. Lezyonun peritümöral, aksillanın subdermal işaretlenmesi, nükleer işaretleme ve metilen mavisinin birlikte kullanımıyla daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Onkoplastik teknikler volüm kaybını gidermektedir. SLNB sonucu aksiller durumun çok iyi bir göstergesidir. Sonuç SNOLL NPML' de kullanılan kolay uygulanabilir ve güvenilir bir metottur. Reeksizyon oranlarının daha düşük olması için işaretleme prosedürlerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Kesin tanı parafin kesitlerin değerlendirilmesiyle konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction The widespread use of breast screening programs, the awareness of women about breast cancer, the improvements in imaging technology, and the increasing availability and accessibility of imaging methods have increased the rate of early detection of breast cancer.As a result of these developments, breast surgery has taken a minimally invasive form and many new surgical techniques have been developed for this purpose. Purpose The aim of this study is to evaluate the efficacy of sentinel lymph node excision technique (SNOLL) . Patiets and Methods We analyzed the records of eighty-three patients with clinically occult suspicious breast tumors who underwent SNOLL procedure in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty General Surgery Department between April 2006 and August 2016. The histopathological and radiological features, as well as post-operative clinical follow-up data of the patients were recorded in the IBM SPSS statistical database. Results The mean age of 83 patients included in the study was 52.6 ± 9. Average number of excised SLN was 2.4 (±1.2), and the maximum number of the nodes excised was 6. In 77 out of the 83 patients (95.1%) non-palpable breast lesions were detected and the mean tumor size was 1.44 cm (± 1 cm), (min: 0.6 cm, max: 6.5 cm). 52 patients (64.2%) underwent peroperative reexcision. Pathological axillary lymph node(ALN) macro-metastasis were found in 10 (%12.3) and 5 (%12.3) patients in frozen and paraffin examination, respectively. Those 15 patients (64.2%) underwent peroperative axillary lymph node dissection. Neither SLN nor surgical margin positivity had any significant relationship with any of the demostrative features. Discussion SNOLL has become an accepted procedure for PEML excision all around the world. Better results are obtained by subdermal marking of axillary lymph nodes and peritumoral marking of lesions. Combined use of radionuclide marking and methylene blue dye provides great outcomes. High tissue excision volume was compensated by using oncoplastic techniques. Results of SLN biopsy is a very good indicator of the axillary metastasis. Conclusion SNOLL is a feasible and reliable method used in NPML. Improvement of the marking procedures is needed in order to reduce the reexcision rates. The exact diagnosis should be made by final pathological evaluation.