Gastroenteroloji kliniğinde ERCP (Endoskopik retrograd kolanjio pankreatografi) uygulanacak hastalara bilgi vermenin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of informing patients undergoing ERCP (Endoscopic retrograde cholangiopancreatography) in the gastroenterology clinic on their anxiety levels
  1. Tez No: 455306
  2. Yazar: BUŞRA CEREN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gastroenteroloji Kliniğinde ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreatografi) Uygulanacak Hastalara Bilgi Vermenin Anksiyete Düzeyine Etkisi Amaç: ERCP uygulanacak hastalara bilgi vermenin anksiyete düzeyi üzerine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma ön test son test yarı deneme modeli ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın verileri Ocak 2015-Nisan 2015 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Gastroenteroloji Kliniğine yatırılan ve ERCP olması planlanan 132 hastada toplandı. 132 hastanın 66'sı deney grubunu 66'sı ise kontrol grubunu oluşturdu. Araştırmaya 18 yaş üstü olanlar, herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayanlar ve daha önce ERCP deneyimi olmamış hastalar katıldı. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hastaların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik oluşturulan Soru Formu ve anksiyete düzeylerini belirlemek amacıyla Durumluluk Anksiyete Ölçeği (STAI TX-I) kullanıldı. Elde edilen veriler yüzdelik, ortalama, varyans, t testi, eşleştirilmiş t testi, ki kare testi, fisher's kesin ki kare testi, korelasyon analizi ile analiz edilmiş olup bilgisayar ortamında SPSS 22.0 programı ile değerlendirildi. Etik ilkelere uyuldu. Bulgular: Araştırmada deney ve kontrol gruplarının kontrol değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Hasta gruplarının sosyo-demografik özelliklerine göre cinsiyet dışında durumluluk anksiyete ön test puan ortalamaları birbirine yakın olarak bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of informing patients undergoing ERCP on anxiety. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with the pre-test post-test semi-experimental research model. The data of this study was collected from 132 patients admitted to the Gastroenterology Clinic of Erzurum Regional Training and Research Hospital for ERCP between January 2015 and April 2015. Of the 132 patients, 66 were in the experimental group and 66 were in the control group. Patients older than 18 years of age, who had no psychiatric disease, and who had no previous ERCP experience were included in the study. For data collection, a questionnaire prepared by the researcher to determine the socio-demographic characteristics of the patients was used as well as the State-Trait Anxiety Inventory used for determining their level of anxiety. Data obtained were analyzed by means of percentage, mean, variance, t test, paired t test, chi-square test, fisher's exact chi-square test, correlation analysis, and evaluated with SPSS 22.0 program in a computer environment. Ethical principles were followed. Results: There was no significant difference between the control variables of the experimental and control groups in the study (p>0.05). The state-trait anxiety pre-test score averages of the patients were found to be close to each other, according to their socio-demographic characteristics, except gender (p>0.05).