Reading twitter's mode of operation through Lacan: The experience of the real in social media age
Twitter'ın işleyiş biçimini Lacan üzerinden okumak: Sosyal medya çağında gerçek deneyimi
  1. Tez No: 456708
  2. Yazar: CAN SEMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı Twitter'ı Lacancı psikanalizin perspektifinden çalışmaktır. Twitter'ın nasıl bir işleyiş biçimine sahip olduğunu anlamaya ve açıklamayı amaçlayan bu tez, Lacancı nosyon ve kavramları kullanarak, geniş ölçüde kullanılan bir toplumsal fenomen hakkında sistematik bir düşünce oluşturmaya çalışmaktadır. Twitter'daki 140 karakter sınırını kurucu bir özellik olarak gören bu tez, simgeselleştirilemeyen Gerçek'in sürekli olarak deneyimlenebileceğini öne sürmektedir. Ayrıca bu tezde öznelleşme süreci ve dilin kullanımına ilişkin sorunlar da merkezi bir yer tutmaktadır. Bu yüzden, bu tez Twitter'daki kullanıcı deneyiminin metin ve görsel fragmanlar vasıtasıyla nasıl somutlaştırabileceği sorusunun cevabını aramaktadır. Bu amaca ulaşmak için de, Lacan'ın arzu, fantazi ve jouissance kavramları ile Twitter'ın özellikleri arasında benzerlik kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study Twitter from the perspective of Lacanian psychoanalysis. By using the Lacanian notions and concepts in order to understand and explain how Twitter has a mode of operation, this thesis tries to establish a systematic thought on a widely using social phenomenon. This thesis proposes that the unsymbolizable Real can be constantly experienced, by considering 140-character limit of Twitter as a constitutive feature. Moreover, the problem of the process of subjectivation, and the usage of the language are at the locus of this thesis. Thus, this thesis pursue the answer of how user experience on Twitter can be substantialized through fragments of texts and images. In order to achieve this goal, this thesis raises the analogy between Lacanian concepts of desire, fantasy, jouissance, and the feauteres of Twitter.