Çoğaltma hakkı ve sınırlandırılması
The right of reproduction and the restrictions
- Tez No: 456728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde gerek eser sahiplerinin gerekse bağlantılı hak sahiplerinin karşı karşıya kaldıkları en önemli sorun, yaratımlarının izinsiz şekilde kopyalanması yani çoğaltılmasıdır. Toplumun ise medeniyetler seviyesinde ilerleme kaydedebilmesi için öncelikle fikir ve sanat alanında gelişme göstermesi gerekir. Bu anlamda, kişilerin yeni yaratımlara teşvik edilmesi hususu önem arz eder. Bu nedenle, yaratımların korunabilmesi için fikir ve sanat eserleri hukukunda eser sahipleri ve bağlantılı hak sahiplerine bir takım haklar tanınmıştır. İşbu çalışmamızın konusunu oluşturan çoğaltma hakkı ise eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerine tanınan ve yaratımları üzerinde ekonomik olarak fayda sağlayan en önemli mali hak olarak kabul edilmektedir. Çoğaltma hakkı; eser, icra, tespit ve yayın niteliğindeki bir yaratımın asıl veya kopyalarının herhangi bir şekil veya yöntem kullanılarak, bütünüyle veya kısımlara ayrılarak, doğrudan veya dolaylı bir şekilde, geçici veya kalıcı nitelikte kopyalanmasıdır. Çalışmamızda çoğaltma hakkının kapsamının tüm hukuki boyutlarıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Çoğaltma hakkının konusunu oluşturan cisimleştirilme hususu özellikle günümüz koşullarında değerlendirilmiş, eser türleri ve eser sahipleri ile bağlantılı hak sahipleri açısından çoğaltma hakkı incelenmiş ve konu ile ilgili eksiklikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler 1) Eser 2) Mali Hak 3) Çoğaltma 4) Çoğaltma Hakkı 5) Çoğaltma Hakkının Sınırlandırılması
Özet (Çeviri)
Either author or owner of the neighbouring rights encounter with the most important issue is unauthorized copying of their creation, in other words unauthorized reproduction at the present time. To progress a society's level of civilization, it is necessary to show improvement in intellectual and artistic works firstly. In this sence, encouraging people to the new creations is important subject. Therefore, a set of lawfully rights in the law of literary and artistic works are entitled to authors and owner of the neighbouring rights in order to protect the creations. The reproduction right is accepted as the most important royalty rights that is provided economical benefit to authors and owner of the neighbouring rights which is the subject of this thesis. The right of reproduction is duplicated as an original or adaptation of a creation which being belonged to an author or owner of the neighbouring rights as, partially or wholly, directly or indirectly, temporarily or permanently by using any method. The scope of the right of reproduction is aimed to examine with all legal aspects in the thesis. The subject of embodying is evaluated especially in recent conditions, the right of reproduction and the limitations are examined with regard to the types of work and authors and owner of the neighbouring rights with trying to determine the deficiencies about the reproduction right. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1) Art 2) Financial Right 3) Reproduction 4) The Right of Reproduction 5) The Restrictions of The Right of Reproduction