Sodyum aljinat/poli(etilen glikol) karışımlarının karışabilirliğinin vizkozimetrik ve refraktometrik yöntemlerle incelenmesi
Miscibility studies on sodium alginate/poly(ethylene glycol) blends by viscometry and refractive index
  1. Tez No: 457699
  2. Yazar: NİSA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK İMREN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sunulan çalışmada, sodyum aljinat (SA) ve polietilen glikol (PEG) polimerlerinin sulu çözelti karışımlarının karışabilirlik çalışmaları iki farklı ortalama molekül ağırlığına sahip PEG için, farklı derişim ve kompozisyonlarda 30 ve 50 ºC sıcaklıkta yürütülmüştür. SA/PEG karışımlarının karışabilirliği; sulu çözelti viskozitesi, yoğunluk ve refraktif indeks yöntemleri ile incelenmiştir. Viskozimetrik deneyler sonucu elde edilen bulgular kullanılarak karışabilirlik kriterleri hesaplanmıştır. Viskoziteden elde edilen sonuçlar, yoğunluk ve refraktif indeks çalışmaları ile kontrol edilmiştir. Elde edilen yoğunluk ve refraktif indeks değerlerinin sıcaklık ve kompozisyon ile değişim eğrileri oluşturulmuştur. 30 ve 50 ºC sıcaklıkta yürütülen viskozite, yoğunluk ve refraktif indeks çalışmalarına göre; sıcaklığın arttırılmasının karışabilirliğin artmasında pozitif etki gösterdiği, derişimin karışabilirlik üzerine etkisinin çok düşük olduğu ve PEG'in ortalama molekül ağırlığının arttırılmasının karışabilirliği azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In presented study, miscibility studies have been conducted on solutions of blends of sodium alginate (SA) and polyethylene glycol (PEG) at varied range of concentrations and compositions in water at 30 and 50 ºC for two different average molecular weights of PEG. Miscibility of SA/PEG blends have been investigated by dilute solution viscometry, density and refractive index. The miscibility criterias have been calculated using viscosity data. The obtained miscibility results from viscosity have been controled by density and refractive index. The obtained values of density and refractive index changing with temperature and composition have been plotted. According to the viscosity, density and refractive index studies carried out at 30 and 50 ºC, it has been found that increasing the temperature has a positive effect in increasing the miscibility, concentration has little effect on miscibility and increasing the average molecular weight of PEG reduces miscibilty.