Banka şubesi ön tasarımına yönelik üç boyutlu üreteç modeli
Three dimensional model generator aimed at pre-design of bank branch
  1. Tez No: 457779
  2. Yazar: BURAK KOLTUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilgisayar yazılımları 20.yüzyıl sonlarına doğru mimaride etkin bir rol oynamaya başlamış ve bu rolün etkisiyle bu yazılımlar mimarlık disiplininde temel araçlar olarak kabul edilmiştir. Özellikle düşünceyi temsil etmekte kullanılan yazılımlar (sayısal modelleme programları) ile üretime ve projelendirmeye yönelik yazılımlar (CAD-CAM ve BIM programları) bu temel araçların başında yer almaktadır. Bu yazılımlar kullanılarak, başta banka binaları olmak üzere iç ve dış ilişkileri kurallaştırılabilecek derecede tanımlı yapılarda 3 boyutlu şema, plan ve yerleşim önerileri hazırlanabilecektir. Tez kapsamında, banka şubeleri ölçeğinde kullanılmak üzere prototip bir sayısal üreteç oluşturulması hedeflenmiştir. Bu üreteç sayesinde hem tasarımcı, hem de tasarımı talep eden işveren, erken tasarım sürecinde yapının ihtiyaç programına yönelik alternatifleri görebilecek, bu sayede en verimli çözüme hızla ulaşabilecektir. Tezin giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı ve tezde izlenen yöntemler tanımlanmıştır. İkinci bölümde bankacılık faaliyetleri ve banka yapılarının tanımı, geçmişi, banka yapılarının türleri, plan tipleri, yapı içi mekan programları ve mekansal ilişkiler ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Bu bölümde sıralanan kriterler ve tasarım yöntemleri ile ilgili veriler büyük ölçüde konu üzerine yazılmış kaynaklardan derlenmiştir. Üçüncü bölümde, yapay zeka ve uzman sistemler açıklanmış, mimaride kullanılmak üzere üretilen örnek sistemler izah edilmiştir. Dördüncü bölümde, programda kullanılan elemanlardan, kurallardan ve kontrollerden, arayüz ile birlikte girilmesi gereken değerler ve elde edilecek ürünlerden bahsedilmektedir. Programın çalışma mantığı örnek üzerinde anlatılmaktadır. Sonuç bölümünde ise, üretilen model değerlendirilerek, ilerleyen aşamalarda yöntemin geliştirilmesi için hedeflenenler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Towards the end of 20th century computer software began to play an active role in architecture. This active role contributed that softwares are fundamental tools in the discipline of architecture. In this way, softwares are accepted as fundamental instruments in architecture. Especially, softwares representing thought (digital modelling softwares) and production and design (CAD-CAM and BIM softwares), are most prominent parts of fundamental instruments. Utilizing these softwares could provide 3D diagrams, layouts and residential suggestions for constructions whose interior and exterior relations can be defined and regulated especially bank buildings. Within the scope of this thesis, it is intended that a prototype of design generator will be utilized in scale of designing bank branches. By means of this digital generator, designer and customer can see alternative programmes for architectural demand in pre-design process so most productive solutions will be reached immediately. In the introduction chapter of thesis, purposes, contents and methods of thesis are described. In the second chapter, architectural definition, planning and types of bank buildings, interior space organizations, spatial relations and banking activities are mentioned. Criteria and design methods mentioned in this chapter, are collected particularly from resources related with architecture of banks. In the third chapter, artificial intelligence and expert systems are clarified. Besides, sample systems designed for architecture are presented. Fourth chapter consists of elements used in software, rules, controls, interface processed with input values and output of system. In addition, rule of software is exemplified with a sample. In conclusion chapter, future targets for progressing the model is explained by evaluating the output of the model.