A design for generating MP in a solar cell
Bir güneş pili içinde MP üretmek için bir tasarım
  1. Tez No: 457918
  2. Yazar: ALI DAWOOD AWAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IBRAHIM MAHARIQ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Güneş pilinin etkinliği nispeten zayıf olduğu için, yöntemleri bulmak,güç kayıplarını azaltmak ve güneş pil gücünü azami verimlilikle elde etmek için teknikler aramak önemlidir. Bu amaçla, bu tez, güç kayıplarını azaltmak için iki teknik uyguladı. İlk olarak, kendini temizleme tekniği. Güneş pilinin yüzeyinde biriken toz, verimliliği etkileyen zorluklardan biridir. Kendiliğinden temizleme, toz parçacıklarının statik olarak negatif bir yük ile doğadaki konseptine bağlı olduğunu ve bu nedenle güneş kolektörlerinin yüzeylerini, güneş kolektörlerinin yüzeyindeki negatif elektrostatik yük oluşumuna bağlı olarak temizleme fikrini uygulamıştır. Hedef, birikmiş toz partikülleri ile yüklü yüzey arasında itici bir kuvvet üretmek suretiyle elde edilir. Bu fikri uygulamak için, güneş panelinin bir örtüsü olarak ince bir SNO2 filmi ile kaplanmış ince bir cam levhadan oluşan iletken cam kullandık ve bu levhayı negatif voltajla tedarik ettik. İkincisi, bu çalışmada maksimum güç noktası izlemesi kabul edilmiştir. Son olarak, bu tezin sonuç bölümünde önemli sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the solar cell efficiency is relatively poor, it is important to find methods, reducing power losses, and seeking for techniques leading to extracting solar cell power with maximum efficiency. For this purpose, this thesis applied two techniques in order to reduce power losses. First, self-cleaning technique. Dust accumulating on the surface of the solar cell is one of the challenges that affect on efficiency. Self-cleaning depends on the concept that dust particles statically charged with a negative charge in nature, hence we applied the idea of cleaning the surfaces of solar collectors in a manner dependent on the generation of negative electrostatic charge on the surface of solar collectors. The target is achieved by generating a repulsive force between the accumulated dust particles and the charged surface. To apply this idea we used conductive glass that is composed of a thin sheet of glass coated with a thin film of SNO2 as a cover to the solar panel, and supplying this sheet with negative voltage. Secondly maximum power point tracking is adopted in this work,Finally, important results drawn in the conclusion chapter of this thesis.