Lomber disk hernisinde IDET (intradiskal elektrotermal terapi) anüloplasti uygulanmış hastalardaki sonuçlar: Retrospektif çalışma
Results in patients treated with intradiscal electrothermal therapy (IDET) annuloplasty for lumbar disc herniation: A aretrospective study
- Tez No: 458287
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ATEŞ ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bel ağrıları, erişkinlerin %80'ini yaşamları boyunca en az bir defa etkileyebilen ve sebep olduğu iş gücü kayıpları yanında tanı ve tedavi prosedürleri açısından değerlendirildiğinde yüksek maliyetlere yol açabilen önemli bir sağlık problemidir ve tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Bu çalışmada lomber disk hernisi hastalarında IDET anüloplasti uygulanmasının kliniğimizdeki sonuçlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Fırat Üniversitesi Hastanesi Algoloji Polikliniği'ne başvuran lomber disk hernisi tanısı almış, kronik diskojenik ağrılı, 2012-2014 tarihleri arasında IDET anüloplasti uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışma kriterlerini karşılayan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Cinsiyetler açısından yaş, ağrı süresi, preoperatif VAS skorları, postoperatif VAS skorları açısından anlamlı farklılık yoktu (p=0.75). Hastalar en sık (%56,7) bilateral alt ekstremite ağrısıyla kliniğimize başvurdu. Hastalardaki en sık MRG patolojsi rüptür+ bulging (%50), ikinci sıklıkta rüptür+protrüzyon (%28,9) idi. 14 hastanın (%15,5) daha önce herhangi bir tedavi almadığı, 53 hastanın (%58,8) medikal tedavi aldığı ve 23 hastaya (%25,5) TFS uygulandığı tespit edildi.Şikayet seviyelerinin en sık L4-5 (45) ,ikinci sıklıkta L5-S1 (23) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Lower back pain is a major health problem which may affect 80 percent of the adults at least once in a lifetime causing not only labor loss but also increase in diagnostic and therapeutic costs and requires a treatment with a multidisciplinary approach. This study aims to evaluate our clinic's results of IDET annuloplasty applications in patients with lumbar disc herniation. Patients who admitted to Firat University Hospital Algology Clinic for chronic discogenic pain caused by lumbar disc herniation and underwent annuloplasty IDET between 2012-2014 were evaluated retrospectively. Ninety patients who met the study criteria were included in the study. There was no difference between the genders in terms of age, duration of pain, preoperative and postoperative VAS scores (p = 0.75). The patients most frequently (%56.7) referred to our clinic with bilateral lower extremity pain. The most frequent MRG pathology in the patients was rupture + bulging (%50), the second most common rupture + protrusion (%28). 14 patients (15.5%) had not received any previous treatment before, 53 patients (58.8%) had received previous medical treatment and 23 patients (25.5%) had been treated with TFS. The most common discopathy (with 45 patients) was in L4-5 vertebra and the second most common (23 patients) was in L5-S1 vertebra.