Servikal sagittal eğimin postüral salınım ve denge üzerine etkisi
The impact of cervical sagittal slope on postural oscillation and balance
  1. Tez No: 458390
  2. Yazar: HİLAL ARTUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Statik denge ve postüral performans farklı hastalıklardan etkilenebilir. Bizim çalışmamızın amacı; servikal lordoz kaybı ya da servikal kifoz olan bireylerde klinik testler ve stabilometrik ölçümler ile denge bozukluğunu araştırmak ve servikal lordozu olan bireylerle denge durumunu karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Kasım 2015 ile Haziran 2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, servikal lateral grafisi çekilmiş olan ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 102 hasta değerlendirildi. Hastalar Cobb metoduna göre hesaplanan servikal sagittal eğim açılarına göre; servikal sagittal eğim açısı +10º ile +1º arasında olanlar (Grup 1), 0º olanlar (Grup 2), -1º ile -10º arasında olanlar (Grup 3) ve -11º ile -20º arasında olanlar (Grup 4) şeklinde 4 gruba ayrıldı. Hastaların 8 farklı pozisyonda stabilometrik ölçümleri yapıldı. Ayrıca berg denge skalası (BDS) ve aktiviteye özgü denge güvenlik skalası (AÖDGS) skorları hesaplanıp, zamanlı ayağa kalkma yürüme testi (ZAKYT), dört kare adımlama testi (DKAT) ve fonksiyonel uzanma testi (FUT) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Static balance and postural performance can be impressed by different diseases. The purpose of our study is; searching the balance disorder by using clinical tests and stabilimeter measurements in patients who have the loss of cervical lordosis or cervical kyphosis and comparing the balance status in people have cervical lordosis. Material and method: In our study, 102 patients who are fulfilling the criteria for appointment to research and whose cervical lateral radiograph was taken and applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Physical Medicine and Rehabilitation between November 2015 and June 2016 were evaluated. Patients were separated into 4 groups according to the cervical sagittal slope angles as; patients whose cervical sagittal slope angle is between +10º and +1º (Group 1), 0º (Group 2), between -1º and -10º (Group 3) and between -11º and -20º (Group 4). The stabilometric measurements of patients were done in 8 different positions. The scores of berg balance scale (BBS) (BDS) and activity specific balance safety scale (ASBSS) (AÖDGS) were measured and timely stand up and walking test (TSWT) (ZAKYT), four square stepping test (FSST) (DKAT) and functional reach test (FRT) (FUT) were carried out.