Jet grout yöntemi uygulanılarak yapılan bir zemin iyileştirme vaka analizi
A case study of soil improvement by using jet grout method
  1. Tez No: 458854
  2. Yazar: MUSTAFA ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Jet grout metodu, taşıma gücü ve oturma problemleri görülen zeminlerde sıklıkla uygulanan bir zemin iyileştirme tekniğidir. Ülkemizde en yaygın kullanılan yöntemlerin başında gelen bu zemin iyileştirme yöntemi, hemen hemen tüm zemin türlerine uygulanabilir niteliktedir. Bu çalışmada, jet grout metodu ile zemin ıslahı üzerine bir vaka analizi incelenmiştir. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi projesi zemininin incelendiği bu çalışma kapsamında altı ünite binası zemininde oturma ve taşıma gücü problemleri tespit edilmiştir. Jet grout metodu ile zemin iyileştirmesinin yapıldığı bu çalışma sonucunda, mühendislik özelliklerinin zayıf olduğu tespit edilen zemin bölgeleri taşıma gücü ve oturma kriterlerine uygun duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Jet grouting is a soil improvement technique which is frequently used to solve the bearing capacity and settlement problems of ground. This soil improvement technique, which is one of the most widely used methods in our country, is applicable to almost all types of grounds. In this study, a case study on soil improvement by jet grouting method is investigated. In this study where the ground of Erzurum Metropolitan Municipality Wastewater Treatment Plant project is investigated, bearing capacity and settlement problems were determined for six unit structures. As a result of the soil improvement with the jet grouting method, the ground areas that have insufficient engineering properties is determined and have been made to comply with the bearing capacity and settlement criteria.