Combined effect of strontium content and electrode type on electrical properties of BaXSr1‐X TiO3 thin‐films
Stransiyum içeriği ve elektrod tipinin BaXSr1‐X TiO3 ince filmlerin elektriksel özellikleri üzerine tümleşik etkisi
- Tez No: 459040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BURÇ MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ferroelektrik ince filmler, uçucu olmayan veri depolamadan ayarlanabilir kapasitörler ve antenlere kadar birçok araştırma grubunun ve yarı iletken endüstrisinin gündemindedir. Bu çalışmaların çoğunda, ferroelektriklerin elektrik sınır koşullarına, yani kullanılan elektrodların türüne hassas olabileceği, sıklıkla derinlemesine bir analiz yapılmadan ele alınır. Bu tez çalışmasında, Sr içeriğinin ve üst / alt elektrot asimetrisinin elektriksel karakteristikler üzerindeki etkisini araştırmak için Nb:SrTiO3iletken alt elektrotları üzerinde bir sol‐jel yöntemi ile geliştirilmiş iyi bilinen bir sistem olan BaxSr1‐xTiO3 bileşimlerine odaklanıyoruz. Filmlerin kalite kontrolü için yapısal ve morfolojik karakterizasyonlarını takiben,“dirençli anahtarlama”adı verilen ve örneklerimizde tekrar tekrar gözlemlediğimiz bir sürece yoğunlaşıyoruz. Dirençli anahtarlama olgusu, ferroelektrik kutuplaşma yönünün yarıiletken elektrotta (bu tezdeki iletken oksit alt elektrotunda) taşıyıcıazalmasına veya birikmesine neden olup olmadığını belirlediği için ilgi çekici bir konudur ve bu konuda birçok grup tarafından çeşitli yeni cihaz ve transistör tasarımları önerilmiştir. Bu çalışmada, bu sistemlerin termodinamik teorileri ışığında dirençli geçiş için deneysel kanıta odaklanıyoruz ve örneklerin akım‐voltaj karakteristikleri üzerindeki Sr içeriğinin etkisini tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Ferroelectric thin films have been on agenda of many research groups and the semiconductor industry for applications ranging from non‐volatile data storage to tunable capacitors and antennas. In much of these works, the fact that ferroelectrics can be sensitive to the electrical boundary conditions, namely the type of the electrodes employed, is often taken for granted without an in‐depth analysis. In this thesis work, we focus on BaxSr1‐xTiO3 compositions, a well‐known system, grown via a sol‐gel method on conducting Nb:SrTiO3 bottom electrodes to explore the effect of the Sr content and the top/bottom electrode asymmetry on the electrical characteristics of these systems. Following structural and morhphological characterization for quality check of the films, we extensively focus on a process called“resistive switching”, which we repeatedly observed in our samples. Resistive switching phenomena is a topic of interest as the direction of the ferroelectric polarization determines whether there will be carrier depletion or accumulation in the semiconducting electrode (the conducting oxide bottom electrode in this thesis), upon which various novel device and transistor designs have been recently proposed by a number of groups. In this work, we focus on the experimental evidence for resistive switching in the light of thermodynamic theory of these systems and discuss the effect of Sr content on current‐voltage characteristics of our samples.