Stronsiyum florür-germanıum içeren ince film cam üretimi ve karektrizasyonu
Production and characteristics thin film of strontium florur germanyum including glass
  1. Tez No: 459075
  2. Yazar: MOJTABA FARHANGMEHR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada RF kopartma yöntemi kullanılarak, özelbir tür camın ince filmleri üretilmiştir. Bu çalışmada, ilk başlangıçta belirli miktarlarda: SrF2, SiO2, SrO, Al2O3, Na2CO3 ve K2CO3 malzemelerin karışımları kullanlarak ince film camlar elde edilmiştir. Daha sonra bu karışıma %3, %5 ve %10 oranlarında Ge katksı yapılarak camların soğuruculuk özelliklerideğiştirlmiştir. İlk olarak kaplamalar 6, 8, 10, 12, 14 ve 16 saat'de adi cam alttaşın üzerine yapılmıştır. Numunelerin XRD ve görünür ışık bölgesindeki soğurmaları analiz edilmiş ve 16 saat süre ile yapılan numunenin soğurma analizinde pik değerlerini net bir şekilde gözlemlenmiştir. Bu çalışma boyunca Ge un %3, %5 ve %10 yüzdesinde katkısı olan targetlerinin ince filmi, birde kuvartz alttaş üzerindede 16 saatde yapıldı ve numunelerinin XRD analizlerinde düzenli kristal pikleri oluşumu gözlemlendi. Farklı oranlarda kuvartz üzerinde yapılan numuneler, faz ayırma prensibi için, 570C 580C, 590C, 600C ve 610C sıcaklıkta, 3 saat süre boyunca fırın içerisine bırakıldı ve XRD sonuçları düzenli bir kristal oluşumunu gösterdi. Bu numunelerden XRD, SEM, soğurma analizi, geçirgenlik ve elektrik iletkenliği analizleri alındı.
Özet (Çeviri)
The crystallization of nano crystalline rare earth or alkaline earth fluorides is of high importance for optic applications. In this study, nano crystalline SrF2-Ge is precipitated. In contrast to recently studied glass-ceramic systems which allow the crystallization of alkaline earth fluorides, has used RF sputtering magnetron systems for creating SrF2-Ge crystallization. In a target with the mol% composition 3.7Al2O3/12.3SrO/5.3K2O/8.0Na2O/60.3SiO2/10.4SrF2 and Ge (3%, 5% and 10%).nano crystalline SrF2-Ge samples is formed in 6h, 8h, 10h, 12h, 14h and 16h after annealing the glass samples at temperatures in the range from 570 to 610°C for 3h. The XRD analyses show good crystallization structure for 16h samples. Absorption analyses showed increasing light scattering with increasing time of coating.The SEM analyses showed that size of nano crystals were between 50nm up 100nm and electric conductivity analyses show so big resistance for ceramic- glass crystals.