Trakya'daki farklı içsu ekosistemlerinde su ve sedimentteki bakteri dağılımının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of bacterial distribution at water and sediment in different inland water ecosystems in Turkish thrace
  1. Tez No: 459322
  2. Yazar: PINAR ALTINOLUK MİMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Trakya'da, özellikle sulu tarımın yaygın olarak yapıldığı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yer alan ve farklı ekolojik karakterlere sahip içsu ekosistemlerinde (lotik, lentik ve lagüner göller) gerçekleştirilen bu çalışmada, belirlenen lokalitelerden Ekim 2014 – Ağustos 2015 tarihleri arasında periyodik olarak alınan su ve sediment örneklerinde bakteri dağılımları ve bu dağılımlarda etkili olabilecek bazı çevresel değişkenler de eş zamanlı olarak araştırıldı. Toplam heterotrofik, toplam koliform ve fekal koliform bakteriler ile Escherichia coli bakterilerin farklı ekosistemlerin su kütlesi ve sedimentindeki dağılımları, ekosistemler arasındaki durumları açısından da karşılaştırılarak analizlendi. Ayrıca, lotik ve lentik ekosistemlerde bakterilerin vertikal ve horizontal dağılımlarının da karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla, bazı lokalitelerden mevsimsel örneklemeler de gerçekleştirildi. İstasyonların karşılaştırılmasında Bray-Curtis benzerlik indeksinden ve Correspondence uyum analizinden yararlanılırken, bakteri dağılımlarıyla çevresel faktörler arasında anlamlı ilişkilerin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Spearman korelasyon indeksi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was performed between the dates October 2014 – August 2015 at different inland ecosystems (lotic, lentic, and lagoon lakes) located in the provinces Edirne, Kırklareli and Tekirdağ at Turkish Thrace, and the bacterial distribution of the ecosystems and some environmental variables which can effected on their distribution was investigated at the same sampling time, periodically. The distribution of total heterotrophic, total coliform and faecal coliform bacteria, and Escherichia coli bacteria in the water column and the sediment of different ecosystems was analysed as compared. Also, seasonal samplings were made in some localities to compare the vertical and horizontal distribution of bacteria in the lotic and lentic ecosystems. While the Bray-Curtis similarity index and Correspondence Analyse were used to determine the similarities between the sampling stations, the Spearman correlation index were applied to the data to determine the correlation between the bacterial distribution and the environmental features.